Петгодишно момче от Враца е пострадало от пиратка. Детето е закарано от родителите си в Спешния център в града с изгаряне по бедрото. Раната, която е с диаметър около пет сантиметра, е обработена и детето се е прибрало вкъщи. Пиратката е била в джоба му, когато е била запалена от друго дете.
У нас употребата на фойерверки, пиратки, бомбички и пиротехнически средства е ограничена. В София те могат да се използват само от 18.00 ч вечерта на 31 декември до 2.00 ч през нощта на 1 януари.
За какво трябва да внимаваме и как да избегнем инциденти? Празничната заря крие рискове, предупреждават експертите и съветват:
„На гладко и на равно място, по-далече от коли, хора, сгради и други цели за поразяване. Запалва се фитилът, който е упоменат с лепенка “възпламенител”, и се отдалечавате. Най-често срещаните грешки при пиробатерията е да се постави неправилно. По този начин ще стреля настрани или на обратно много често ги поставят и тя просто се пръска на земята“, обобщи за БНТ Михаил Неделчев, ръководител-пиротехник.
Често се купуват и римски свещи. Освен красиви, те са и опасни. „Римските свещи не е препоръчително да се държат в ръка. Може да я увиете с тиксо, ако сте вкъщи или за колче на градината на двора“, заяви Михаил Неделчев.
На пръв поглед безобидните пиратки също причиняват сериозни травми на крайниците при неправилна употреба. „Най-безопасно е да се оставят на земята и тогава да се запалят. Но, ако все пак сте на балкона, се държат тук – в по-долния край над терасата, съответно, за да не ви падне в краката.“
Важно е да обърнем внимание дали продуктите, които сме закупили, имат сертификат.
От МВР напомнят, че когато се купуват пиротехнически изделия, потребителите трябва да се уверят, че са с гарантирано качество и да се купуват само от магазини, които имат право да ги продават и да ги съхраняват правилно. Стриктно спазвайте инструкциите от фирмата производител, когато боравите с фойерверките и сигналните ракети, допълват от вътрешното министерство. Температурата на някои фойерверки може да достигне над 2000 градуса. Затова съхранявайте тези изделия далеч от топлинни източници, съветват от МВР.
На фона на засилените през последните години призиви за по-голям контрол върху употребата на пиротехника, в някои градове у нас зарята е забранена в новогодишната нощ.