В разгара на грипната епидемия у нас започва безплатна аксинация на възрастни срещу пневмококови инфекции. По Националната програма на здравното министерство, която стартира тази година, е предвидено да бъдат ваксинирани над 74 хил. души, информира БНТ.
Пневмониите са сред 10-те водещи причини за смърт у нас.
„При лицата над 65, 70, 75, 80 пневмониите стават все по-често причина за смърт“, каза д-р Кремена Пармакова – началник на отдел в Министерство на здравеопазването.
Рискът от усложнения и летален изход след пневмония при възрастни със сърдечни и белодробни заболявания е голям. Тази година около 5% от хората над 65 години ще могат да се ваксинират срещу пневмококови инфекции при личния си лекар. Приоритетно ще се ваксинират хората с хронични заболявания.
„Една пневмония, развита на един увреден терен, с предшестващо белодробно заболяване, със захарна болест, която дори да кажем може да не е задължително да е на инсулин, но тя също би се влошила независимо от терапията. Пациенти, които имат инфаркти, инсулти – при тях наистина е препоръчително да бъдат първите, които ще бъдат защитени от възможността да развият пневмококова пневмония“, съветва д-р Гергана Николова – общопрактикуващ лекар.
Очаква се ваксините да стигнат до личните лекари през този месец при условие, че Здравната каса финализира преговорите с притежателя на разрешение за употреба.
„Преговорите с този ПРУ към настоящия момент не са приключили, но се очаква това да стане в близките дни. След като бъде постигнато съгласие за размера на отстъпката, до края на месец януари ще се сключи договор за отстъпка от цената на ваксината, чрез която ще се осигурява изпълнението на националната програма“, коментираха от НЗОК.
От касата твърдят, че ваксините вече са у нас и след финализиране на договора бързо ще стигнат до личните лекари.
„Ваксината може да се постави целогодишно. Пневмококовите инфекции имат пик през зимния и есенния сезон. Така,че ваксината може да се постави още от началото на годината“, каза д-р Кремена Пармакова – началник на отдел в Министерство на здравеопазването.
Ваксината се поставя еднократно, а в края на програмата през 2026-та се очаква да бъдат ваксинирани около 15% от възрастните хора.
„Очакваме при възрастните пациенти да има много добър ефект, както има и ефект от ваксината, която поставяме в момента срещу сезонния грип“, коментира д-р Гергана Николова – общопрактикуващ лекар.
Към края на ноември по Националната програма срещу грип са се ваксинирали над 260 хиляди души.