- Мийте редовно ръцете и носете маска
- Хранете се разнообразно, пийте витамини
- Проветрявайте често и сложете противогрипна ваксина
„Вирусите обичат ниските температури и ниската влажност на въздуха, значение има и ултравиолетовата светлина. Грипът се предава по-лесно при 5 градуса, отколкото при 20“, коментира вирусологът проф. Радостина Александрова. „Нищо необичайно няма – сега им е времето на вирусите. Обикновено грипът и респираторно-синцитиалния вирус са най-активни точно по това време на годината, както и коронавирусите, които също предизвикват настинки. А сега и САРС-Ковид-2 (SARS-CoV-2) им прави компания“, обясни тя. „В тропиците грипът е активен целогодишно, докато при нас той се среща само през по-студените месеци. Другото, което трябва да кажем е, че пандемичните вируси също не се съобразяват с тази сезонност, поне до момента, в който и те не станат ендемични. Видяхме например, че САРС-Ковид-2 (SARS-CoV-2) предизвикваше вълни по-всяко време на годината“, допълни още Александрова. „От значение е и поведението на хората, както и някои физиологични характеристики – като например ниските нива на мелатонин и витамин D в организма през зимата. Важно е също така колко силна е имунната система на всеки“, обясни професорът. Тя е категорична, че коронавирусът продължава да циркулира сред населението, независимо, че протичането му е по-леко в сравнение с началото на пандемията. „Той продължава да е сериозно предизвикателство пред хората от рисковите групи, както и грипът. Иначе при нас най-много случаи на грип има в края на януари и началото на февруари“, допълни вирусологът.
„Това, което наричаме настинка са различни стотици видове вируси (риновируси, аденовируси, COVID-19, ехо вириуси, парагрипни вируси, RSV, метапневмовируси, грипен вирус и други), които причиняват инфекция на горни дихателни пътища, бронхити, бронхиолити, някои и пневмонии, раказва старши лейтенант д-р Диляра Маринова, част от екипа на Катедрата по инфекциозни болести на Военномедицинска академия (ВМА).
„През зимните месеци обичайно е хората да се струпват по повече и за по-дълго време в затворени пространства, което улеснява предаването на зарази изключително много. Затова е важно, въпреки студа, редовно да проветряваме общите помещения“, напомня специалистът. Грипът е остра респираторна инфекция, която може да протече много тежко и с усложнения. Най-рискови са малките деца, възрастните с придружаващи заболявания и хората с наивен имунитет, т.е не са се срещали скоро с вируса. Дори и здрави хора могат да боледуват тежко, с висока температура и тежка отпадналост. Мъчителната кашлица е много характерна за грипа и е причина за посещение при лекар. Грипът има лечение – ако се започне на време и с няколко хапчета на ден, се намаляват значително симптомите и съкращават времето на боледуване, което иначе може да продължи седмици. За грип има ваксина. Най-добре е да се направи през есента, преди сезонът да е започнал, но дори и сега – не е късно. Подходящи за ваксинация са всички рискови групи. Можете да попитате личния си лекар за ваксина.
До какви усложнения може да се стигне:
- Дълго и тежко боледуване
- Вторична бактериална пневмония, налагаща антибиотично лечение
- Енцефалит, менингоенцефалит (възпаление на мозъка и неговите обвивки) – рядко, но много тежко усложение
- Главоболие – може да продължи със седмици
- „Отслабване“ на имунната система и влизането в „порочен кръг“ от повтарящи се вирусни инфекции – макар и не тежко – изключително неприятно усложнение
- Редки и тежки неврологични усложнения като синдром на Гилен-Баре
- Постинфекциозен миозит (възпаление на мускулите, по-често при деца)
Заболяването започва в повечето случаи (за разлика от другите респираторни – риновируси, парагрип, аденовируси) рязко, драматично с висока температура, която може да достигне и 40 гр С, придружена с тежка отпадналост, болки в мускулите, ставите, в очните ябълки, често има главоболие и зачервяване на очите. Гърлото обикновено не боли и няма хрема. На втория-третия ден от заболяването може да се появи суха, мъчителна кашлица, която отминава бавно, пояснява д-р Маринова. Добавя, че при настинката се наблюдават хрема, гърлобол, главоболие, отпадналост.
„Понякога е почти невъзможно да различим грипа от ковид. Добра идея е при тестване да се използват комбинираните бързи тестове. Отрицателен резултат не винаги означава липса на инфекция и за това опитният лекар може да ви назначи терапия против грип според симптомите и прегледа. Най-важното е, че хванат навреме, грипът се лекува и минава по-леко. Препоръчително е да си дадете време за почивка след преминаване на симптомите, за да може да се възстанови възпалената лигавица и имунната система“, съветва специалистът от ВМА.