- Най-подходящо за ротацията е огледалното разместване на Денков и Габриел, но има и по-важни неща, каза Бориславова
„Не сме отправяли ултиматум към колегите, и в документа е записано, това е покана за разговор, за преговори“, каза за бТВ Лена Бориславова от „Продължаваме промяната“.
Според нея двете теми са изключително важни и са двата основни проблема, които управлението трябва задължително да реши. „Какво правим с регулаторите – те определят цените на тока, парното, водата, дали това става прозрачно, как се правят обществените поръчки. В последните години бягахме от решенията, но това е нашето предложение как да решим тези проблеми. Второто важно са зависимостите в съдебната система, ситуацията вече е обществено неприемлива. Ние не можем да продължим с управлението, ако нямаме решение на тези два проблема“, смята Бориславова. Според нея отиване на избори сега не е подходящо, защото след изборите проблемите няма да изчезнат.
„Ние протягаме ръка към колегите, ако те не харесват този документ, ние сме склонни да има друг, важното е да седнем и да преговаряме. Искаме да постигнем съгласие, че избираме регулторите без ярки политически лица, незавимисими, да стане прозрачен изборът. Нека те да кажат как виждат изборите за регулаторите – с плаващи мнозинства, както избраха подуправителя на НЗОК ли? Или политически – както стана с ВСС? Виждаме сега Пепи еврото и Марто Нотариуса – това е еманацията на тези процеси. Досега регулаторите се избираха в политическите кабинети с партийни договорки, ние искаме това да се промени“, каза още Бориславова.
И повтори, че меморандумът е покана за преговори. „Настояваме за този механизъм от месеци. Предвиждаме гражданско участие в избора на регулаторите, да има проверки, да има обществени изслушвания и прозрачност. От ГЕРБ още ли настояват една трета от регулаторите да отива за ДПС? Те ще допуснат ли гражданските организации да номинират и да се изказват по кандидатите?
Равна политическа отговорност ще носим, това пише в меморандума. Затова искаме хората да бъдат проверявани обстойно, да отговарят на закона и изискванията за професионализъм, да не са ярки политически лица, а експерти. Това досега не се случваше. Не искаме квоти, искаме да се носи политическа отговорност или пък от неправителствените организации да предлагат кандидати. Да се приключи с тези политически квоти. Ще има процедура за проверка на интегритет и професионални качества“, допълни Лена Бориславова.
„Вярвам, че формулата за огледално разместване на Денков и Габриел за ротацията е най-подходяща, но ако се постигне споразумение за по-важните неща, едва ли Външно министерство ще бъде препъни камък“, каза още тя.