С митинг-поклонение и едноминутно мълчание в двора на старото еврейско училище Пловдив отбеляза 81-та годишнина от спасяването на българските евреи. Днес там се помещава Частно средно училище „Дружба“. Традиционно възпоменателната церемония се провежда пред паметника на благодарността, но тази година беше изместена заради ремонта на Дондуковата градина, съобщава Радио Пловдив.
Датата 10 март 1943 г. бележи спасяването на около 50 000 български евреи от насилственото им отвеждане в нацистките лагери на смъртта. Днес, 81 години, по-късно еврейската общност благодари за стореното от българския народ и от православната църква. 86-годишният д-р Хаим Пардо е едва 5-годишен, когато евреите са събрани в двора на еврейското училище. „Посред нощ в 2 часа дойдоха и ни вдигнаха. Докараха ни в двора. В 5 часа дойде половдивският владика Кирл, качи се на оградата, изнесе реч, с която ни повдигна духа. Колкото хора имаше в двора, двойно повече имаше отвън на оградата. Съпричастността на българите беше голяма. Когато ни пуснаха ни изпратиха до вкъщи комшии, близки, приятели. Въпреки голямата подкрепа имаше и голям антисемитизъм“, каза пред Радио Пловдив д-р Пардо.
На поклонението присъстваха и десетки потомци на участници, свидетели на събитията от 1943 година. Тогава техните предци са били строени, готови за депортация в нацистките лагери, съгласно Закона за защита на държавата, приет две години по-рано. Намесата на патриарх Кирил, който по това време е митрополит на Пловдив, предотвратява заминаването им. Акта на милосърдие почетоха и наследници на спасителите на българските евреи. В спасяването са помогнали и създателят на Пловдивския панаир Обрейко Обрейков, Ангел Станков- председател на Адвокатската колегия, общественикът и журналист Недко Каблешков, журналистът Лука Говедаров, адвокатите Йордан Ковачев и Георги Кръстев.