Галерия „Възраждане“ кани на изложба живопис „По калдъръма“ на Емилия Арабаджиева. Експозицията се открива на 26.03.2024 г., вторник, от 18:00 ч.
„Почти няма пловдивски художник, който да не се е изкушил да живописва Стария град. Прави го, доста целенасочено и Емилия. Тя е подходила почти фотографски към темата, за да бъде максимално искрена и обективна. Старите къщи се нижат пред зрителя, като стари спомени и той не може да остане безучастен към тях, защото картините го връщат към преживяни красиви моменти от живота му. Старинните интериори на възрожденските домове също допринасят с обаятелни импулси върху лирично настроения зрител и му подсказват красиви тайни от живота на хората от отминалите времена. Изложбата е един чаровен импулс в живописната история на града ни. И е повод да тръгне човек по калдъръма на Стария град“, разказа Краси Алексиева от галерия „Възраждане“.
Емилия Арабаджиева е родена в гр. Пловдив. Завършила сценография в Художествената академия – София, в класа на проф. Асен Стойчев през 1976 г. Още по време на следването си в София работи на хонорар в БНТ, съвместно с художника Борис Ахчийски и режисьорите Милен Гетов, Хачо Бояджиев и Любен Морчев. При завръщането си в Пловдив продължава да работи в РТЦ-Пловдив телевизионни постановки с режисьорите Теофана Преславска, Андрей Мирчовски и др.
Сценограф и на две постановки в Куклен театър, Пловдив: „Меко казано” на Валери Петров с реж. Елена Владоваи „Ние врабчетата” на Радичков с реж. Камен Арсов.
От сезон 1979-1980 до 1989 г. работи като щатен сценограф в драматичен театър „Н.О. Масалитинов”, Пловдив. Там реализира 11 постановки с режисьорите Румен Чакъров, Николай Ламбрев, Николина Томанова, Руси Карабалиев, Андрей Калудов, Константин христов, Симеон Димитров и др. Има осъществени две постановки в театър „Алтернатива”, София – „Ромео и Жулиета” на Шекспир и „Да умреш от смях” на Я. Янчовски с реж. Владо Прашчаров.
По това време работи и като преподавател в СХУ за сценични кадри, Пловдив и лектор по Художествено оформление на спектакъла в Пловдивски университет.
От 1992/93 г. до 2020 г. е директор на Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Пловдив, а от 2005 г. хоноруван преподавател по История на костюма в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуства – Пловдив.
Емилия Арабаджиева е художник на документални филми – „Сказание за българската земя”, „Великолепието на Армира”, „Димум – античната митница на Мизия“ и др. Има издадена книга „История на костюма”. Творчески ръководител в различни проекти на територията на Пловдив и в страната – „Дни на Стария град”, открити сцени за Деня на детето, карнавалните шествия за Деня на хумора в Габрово, Открита сцена към „Сцена на кръстопът“ и др. Има участия и редица международни проекти като „Точки на пресичане” – музиката в изобразителното изкуство с партньори от Германия и Полша, работа по програма „Коменски” и др. През целия си творчески път работи и кавалетната живопис, дизайн на книгата. Продължава работата си като сценограф.
Емилия е първата жена носител на наградата „Мечът на Ромфея“ на едноименната галерия, а през 2021г. бе удостоена с престижната Награда „Пловдив“ за цялостен принос към културата и обществения живот на родния град. През целия си деятелен живот тя не е спряла да рисува, да прави изложби и да изненадва зрителите с различни живописни жанрове, изповядвани от нея.
Творбите ще можете да разгледате на живо в салона на галерията, на сайта и на фейсбук страницата на галерията през следващите три седмици – до 15.04.2024 г.