Новини от Пловдив » Култура » Емилия Арабаджиева стъпва „По калдъръма“ във „Възраждане“
Галерии Култура Пловдив

Емилия Арабаджиева стъпва „По калдъръма“ във „Възраждане“

Галерия „Възраждане“ кани на изложба живопис „По калдъръма“ на Емилия Арабаджиева. Експозицията се открива на 26.03.2024 г., вторник, от 18:00 ч.
„Почти няма пловдивски художник, който да не се е изкушил да живописва Стария град. Прави го, доста целенасочено и Емилия. Тя е подходила почти фотографски към темата, за да бъде максимално искрена и обективна. Старите къщи се нижат пред зрителя, като стари спомени и той не може да остане безучастен към тях, защото картините го връщат към преживяни красиви моменти от живота му. Старинните интериори на възрожденските домове също допринасят с обаятелни импулси върху лирично настроения зрител и му подсказват красиви тайни от живота на хората от отминалите времена. Изложбата е един чаровен импулс в живописната история на града ни. И е повод да тръгне човек по калдъръма на Стария град“, разказа Краси Алексиева от галерия „Възраждане“.

Емилия Арабаджиева е родена в гр. Пловдив. Завършила сценография в Художествената академия – София, в класа на проф. Асен Стойчев през 1976 г. Още по време на следването си в София работи на хонорар в БНТ, съвместно с художника Борис Ахчийски и режисьорите Милен Гетов, Хачо Бояджиев и Любен Морчев. При завръщането си в Пловдив продължава да работи в РТЦ-Пловдив телевизионни постановки с режисьорите Теофана Преславска, Андрей Мирчовски и др.
Сценограф и на две постановки в Куклен театър, Пловдив: „Меко казано” на Валери Петров с реж. Елена Владоваи „Ние врабчетата” на Радичков с реж. Камен Арсов.
От сезон 1979-1980 до 1989 г. работи като щатен сценограф в драматичен театър „Н.О. Масалитинов”, Пловдив. Там реализира 11 постановки с режисьорите Румен Чакъров, Николай Ламбрев, Николина Томанова, Руси Карабалиев, Андрей Калудов, Константин христов, Симеон Димитров и др. Има осъществени две постановки в театър „Алтернатива”, София – „Ромео и Жулиета” на Шекспир и „Да умреш от смях” на Я. Янчовски с реж. Владо Прашчаров.
По това време работи и като преподавател в СХУ за сценични кадри, Пловдив и лектор по Художествено оформление на спектакъла в Пловдивски университет.
От 1992/93 г. до 2020 г. е директор на Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, Пловдив, а от 2005 г. хоноруван преподавател по История на костюма в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуства – Пловдив.
Емилия Арабаджиева е художник на документални филми – „Сказание за българската земя”, „Великолепието на Армира”, „Димум – античната митница на Мизия“ и др. Има издадена книга „История на костюма”. Творчески ръководител в различни проекти на територията на Пловдив и в страната – „Дни на Стария град”, открити сцени за Деня на детето, карнавалните шествия за Деня на хумора в Габрово, Открита сцена към „Сцена на кръстопът“ и др. Има участия и редица международни проекти като „Точки на пресичане” – музиката в изобразителното изкуство с партньори от Германия и Полша, работа по програма „Коменски” и др. През целия си творчески път работи и кавалетната живопис, дизайн на книгата. Продължава работата си като сценограф.
Емилия е първата жена носител на наградата „Мечът на Ромфея“ на едноименната галерия, а през 2021г. бе удостоена с престижната Награда „Пловдив“ за цялостен принос към културата и обществения живот на родния град. През целия си деятелен живот тя не е спряла да рисува, да прави изложби и да изненадва зрителите с различни живописни жанрове, изповядвани от нея.
Творбите ще можете да разгледате на живо в салона на галерията, на сайта и на фейсбук страницата на галерията през следващите три седмици – до 15.04.2024 г.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...