Новини от Пловдив » Важно » Регионален етнографски музей – Пловдив е тазгодишният носител на награда „Наследство“
Важно Градът Култура Пловдив Пловдив Важно

Регионален етнографски музей – Пловдив е тазгодишният носител на награда „Наследство“

За осма поредна година Сдружение „Български музеи“ отличи институции за приноса им в съхраняването и популяризирането на културното наследство на страната ни. Наградите са учредени през 2016 г. и са първите институционално установени, които служат за отбелязване на най-добрите практики в музеите за предходната година.

Обявяването и връчването се случи на тържествена церемония днес в зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив, която започна веднага след приключване на Общото събрание на Сдружение „Български музеи“. В него взеха участие директори и специалисти от цялата страна, които приеха отчета за дейността на сдружението, финансовия отчет за изминалата 2023г. и гласуваха програма и бюджет за 2024г.

В категория „Събития и работа с публики“ призът бе присъден на Археологически музей „Велики Преслав” за проект: „Новото сияние на Симеоновия Златен век“. Наградата бе връчена от Кмета Костадин Димитров.

В категория „Образователна инициатива“ бе отличен Регионален етнографски музей – Пловдив за проект: „Приключения с Аргир“ – детска образователна книжка. Наградата връчи председателят на УС на Сдружение „Български музеи“ Борис Хаджийски.

Наградата „Музей на годината“ за 2023 г. бе присъдена на Регионален етнографски музей на открито „Етър“ – Габрово за проект: „РЕМО „Етър“ – музей за креативен културен туризъм“. Статуетката и диплома бяха връчени от заместник-министърът на културата Амелия Гешева.

Гости на церемонията по награждаване бяха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, кметът на община Пловдив Костадин Димитров, заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, Екатерина Джумалиева – директор на Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ в Министерство на културата и др.

Носителите на наградите „Наследство“ за 2023 г. бяха определени от жури в състав: проф. дпн Вася Делибалтова – ръководител катедра Дидактика, факултет Педагогика на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Ярослава Бубнова – директор на Национална галерия, доц. д-р Соня Пенкова – директор на Национален военноисторически музей, Екатерина Джумалиева – директор на Дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ в Министерство на културата, Елеонора Авджиева – директор на Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства – Троян.

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...