Вторият по големина град в Северна Македония – Битоля, бе огласен на 24- май от звънливите гласове на пловдивските евмолпеи.
В четирите дни в различни кътчета в Битоля, Охрид и Прилеп, а първата вечер на официалния дипломатически прием в Генералното консулство на България, Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ с диригент д-р Алия Хансе и клавирен съпровод Йорданка Иванова развяваше знамето на българската просвета и култура чрез своите прекрасни изпълнения.
Изцяло българската програма, която неизменно започваше с „Върви, народе възродени!“, събра аплаузите и възторга на дипломатическия елит и на българската общност. Персоналната покана към състава, отправена от Генералния ни консул Николай Димитров, не е случайна. В почти 20-годишната си история хорът е гостувал в различни градове в Европа за 24 май и неизменно е получавал високата оценка на специалисти, дипломати, гости на концертите. В Истанбул, Щутгарт, Страсбург, Екатеринбург, Торино, Франколово, Базел, Нови Сад и други все още си спомнят за музикалните визити на състава и великолепното представяне на българската хорова школа, които ежегодно подновяват своите покани към хоровата формация.
„През годините хор „Евмолпея“ е участвал в различни културно-дипломатически мисии, но като че ли най-затрогваща е именно тази. Затрогваща, защото е свързана с един от най-светлите празници, скъпи на сърцето на всеки българин и защото е свързана с езика на нашите деди и с гордостта, че и ний сме дали нещо на света“, разказа диригентът д-р Хансе.
Евмолпеите прегърнаха идеята да заявят делото на светите братя Кирил и Методий в съседна Република Северна Македония. 18 внимателно подбрани български песни представляваха концертния букет, с който те ознаменуваха празника. В следващите дни хористките повториха своята програма пред паметника на Кирил и Методий в Охрид, в църквите „Св. Димитър“, „Св. Богородица“, „Св. Климент“, „Благовещение“. „Евмолпея“ пя също в клуб „Една роза“ при представянето на „Голямата българска читанка“ от Кузман Шапкарев. Също и при представянето на книгата „Тринадесет бележити българи“ от Ваклуш Толев, във вечерта, посветена на 150 г. от рождението на полк. Борис Дрангов.
Между многобройните организирани и спонтанни изпълнения, момичетата се запознаха със 102-годишната история на сградата на Генералното консулство, която представлява България и широко отвори врати за тях, заедно с резиденцията. Запознаха се със сериозната история на град Ресен, в който са родени Андрей Ляпчев и Симеон Радев.
С многобройните инициативи и изпълнения на хор „Евмолпея“ следващите участия се превърнаха в своеобразно представяне на Българската култура в Битоля. Гости на тържествата бяха Н. Пр. Ангел Ангелов – Посланик на Република България в Северна Македония, проф. д-р Димитър Димитров – ректор на УНСС, проф. д-р Димчо Чешмеджиев – БАН, Маринела Петреска – председател на дружество на Македоно-Българско приятелство, консули, представители на академичните и културни среди, неправителственият и бизнес сектор.
За своята всеотдайност и чудесно представяне момичетата, техният диригент, пианист и мениджъра на хора Ганка Янкова получиха всеобщо възхищение и аплодисменти, топли и искрени благодарности на официалните гости. Пловдивските славеи, както ги представяха на всяка изява в Битоля и Охрид, донесоха в душите си огромно удовлетворение от поредната успешно изпълнена мисия.