Удар по киберпрестъпниците на няколко континента. ФБР разби най-мощния ботнет в света, за който се предполага, че е заразил компютри в над 200 държави. Засегнати са над 19 млн. потребители. При мащабна операция на Европол бяха свалени над 100 сървъра със злонамерен софтуер, някои от тях в България. Задържани са четирима души, предава БНТ.
Удар по киберпрестъпниците на няколко континента. ФБР разби най-мощния ботнет в света, за който се предполага, че е заразил компютри в над 200 държави. Засегнати са над 19 млн. потребители. При мащабна операция на Европол бяха свалени над 100 сървъра със злонамерен софтуер, някои от тях в България. Задържани са четирима души.
„Край на играта“ – виртуална и реална операция на Европол, която сложи край на престъпен бизнес, донесъл внушителни приходи на хакерите. Схемите на виртуалните престъпници били почти перфектно измислени и реализирани.
„Мерките са насочени срещу шест зловредни вида софтуер, които се използват за първоначално заразяване на компютри. Извършителите използват тези програми като троянски кон, за да влязат в устройствата на потребителите и да получат достъп до стотици хиляди системи“, каза Мартина Линк, заместник-директор на Криминална полиция в Германия.
Мишени били физически лица, компании, институции. Резултатът е – откраднати милиони евро.
За единия от хакерите се предполага, че е спечелил най-малко 69 млн. евро в криптовалута. Той отдавал под наем сайтове за разпространение на софтуер за откуп.
„С най-голямата международна операция на киберполицията до момента, правоприлагащите органи успяха да нанесат значителен удар на киберпрестъпността“, допълни още Мартина Линк.
Сървърите били разположени в България, Канада, Германия, Литва, Нидерландия, Румъния, Швейцария, Великобритания, Съединените щати и Украйна. Мащабната операция била инициирана от Франция, Германия и Нидерландия.
От Европол определиха „Край на играта“ като „най-голямата досега операция срещу ботнет мрежи, които играят основна роля във внедряването на зловреден софтуер.“
„Затворихме и премахнахме хиляди заразени системи. И предприехме действия срещу незаконно получените средства“, заяви Бенямин Краусе, говорител на Криминална полиция в Германия.
Операцията е извършена между 27 и 29 май. Арести са направени в Украйна и Армения. Издирват се още 8 души. Обиски са извършени също в Нидерландия и Португалия.
Успехът на операцията не означава край на преследването на създателите на ботнет. Киберполицаите предупредиха, че ще има и сезон 2 на операцията „Край на играта“.