Новини от Пловдив » Важно » Димовски: „Време. Кръв. Пясък.“ на Екатерина Костова е много смел и убедителен роман
Важно Градът Книги Култура Пловдив Пловдив Важно Чети с ПловдивПрес

Димовски: „Време. Кръв. Пясък.“ на Екатерина Костова е много смел и убедителен роман

От Радослав ИВАНОВ

„Като прочетете тази книга, ще разберете, че Катя Костова е разказвач. Както Радичков беше казал, писатели много, но разказвачите се броят на пръсти“. Така Красимир Димовски започна представянето на най-новия роман на Екатерина Костова „Време. Кръв. Пясък.“ в 6. аудитория на Пловдивския университет.

Редакторът на романа Красимир Димовски

Той веднага припомни и известната фраза на Пикасо как сто художника ще нарисуват ябълката по сто розлични начина. Димовски, който е редактор на книгата, е убеден, че точно в тази мисъл се крие смисълът на изкуството. Да имаш свой, оригинален поглед за нещата. „И погледът на големия талант е неповторим. Като говорим за Испания, както в книгата, трябва да кажем, че през този край на Европа е минало какво ли не. Там се събират всички страсти на континента, всичката кръв и целият пясък. От Испания тръгват великите открития, тръгва Колумб. Дон Кихот няма къде другаде да се роди като образ. Имаме и българска следа – Димитър Димов с осъдените души. Великите испански художници няма да ги изброявам. Казвам всички тези неща, за да видите какъв творчески кураж, каква смелост трябва да имаш, за да се намесиш в една такава творческа територия. И Катя Костова го прави, при това много успешно. И това става въпреки големия литературен подстрекател Светлозар Игов, за който също става въпрос, той е част от тази книга, не е някакъв предговор и следговор. Светльо е органически свързан вътре, той е разказ в разказа“, обяснява редакторът.

И допълва, че не обича жанровите класификации: „Дали книгата на Катя е модерно историческо фентъзи, всеки да си го определя, както иска. Този фентъзи – приказен момент в книгата е в началото и в края. Но има огромно значение, защото главният герой, излизайки от морето, попада в едно друго време, което му позволява да погледне нещата така, както ги гледаме ние. Оценяваме Гражданската война в Испания от наша гледна точка. Но си представете как мислят хората от онова време, съвсем друго е.

Маркес има едно страхотно определение, че за всичко можеш да пишеш, въпросът е, че трябва да е убедително. Не бива да прекрачваш границите и да измисляш. Точно това се получава и в книгата на Катя“, казва Димовски.

И продължава да обяснява каква е разликата между таланта и графоманията. „Историческият роман можеш да го напишеш, като събереш достатъчно информация. Това е огромен труд. След това, талантливият човек създава истории, а неталантливият може само да съчини текстови конструкции. Писатели вече много се нароиха. Но ние говорим за изкуството. Повратният момент е, когато на глината вдъхнеш душа. Тогава се получава разказът, новелата и романа. В тази книга е налице точно това вдъхване на душата. Движението, взаимното проникване, са в основата на романа. И заглавието го обяснява. Общото между времето, кръвта и пясъка е, че те се движат. Ако приемем времето като време, пясъка като пространство и кръвта, като неделима часто от човешката история, човечеството пролива кръв, откак е проходило. Този кошмарен нагон да се убива не можем да го изтрием. И затова съществува борбата между доброто и злото. Точно тук великият Дали има една картина с часовници. През цялото време асоциирах романа с тази картина. На различни нива в книгата се появяват тези часовници, в тяхното различно състояние. Това е много голямо постижение. И в книгата те преминават в различни нагледни състояния и дават повод за различни състояния на духа. Те са застинали и едновременно в тях има движение. Както е в квантовата физика, две неща се случват едновременно“, разказва редакторът на романа.

Красимир Димовски обърна внимание и на философската основа в книгата. „Катя прокарва няколко теми. Стремежът към доброто е една от тях. И като автор, накрая Катя прощава на героите си. Те се борят срещу злото, но в един момент също стават зли. Като се бориш с диктаторите и ти ставаш диктатор. Това е неизбежно преливане. И страхотно се преплита с темата за любовта. Това е една опустошена любов, смъртоносна, любов в ситуация на взаимно избиване. И става един от най-силните моменти в книгата, че една такава любов може да роди смърт или пък нещо живо, но много краткотрайно. В книгата, от любовта се ражда дете, но то много бързо ще умре. Това е като библейска притча. Там, където в момента има само смърт и всичко загива, се ражда един живот, който ще просъществува 30 дни. На целия разрушителен фон, това всъщност носи надежда. И другата интересна нишка в книгата е това как любовта и смъртта се преплитат в целия роман. И така се ражда една малка надежда“.

Лично за себе си Красими Димовски е открил смисловия център на книгата така: „В цялата вакханалия на войната и смъртта, всички срещу всички, всъщност, накрая става така, че се появява философската идея на романа, ние срещу ние, но всъщност всеки воюва срещу себе си, всеки умъртвява себе си. Ние срещу ние“.

За редактора на „Време. Кръв. Пясък.“ стилът на написаното е от изключително значение. „Стилът на една книга е много важен, аз много държа на това. Стилът отличава художественото от нехудожественото. Стилът на Катя бих го оприличил на Гоя. Той има период, наречен „Призраците на Гоя“. Рисува тъмни неща, с много сенки, призрачни внушения, така изразява войната. Писането в романа наподобява точно това. На места пък прилича много на „Герника“ от Пикасо. Знаете, там има само сиви тонове, фигурите са раздробени, формите са като разбити от бомбите. При някои описания, в края на книгата особено, е използван точно такъв похват на разбиването. И внушението става много силно. На финала на книгата нещата се обръщат. Заглавието търпи трансформация и редът вече е пясък, кръв, време. Става едно слизане надолу, нещата тръгват в обратен ред“, обобщи Красимир Димовски. И отбеляза радостта си от въздействащата картина на художника Юли Шумарев, който прави корицата на романа: „Графично книгата изглежда страхотно!“

Художникът Юли Шумарев

Видимо развълнувана от представянето, Екатерина Костова се поклони на присъстващите: „Моят герой би се поклонил и аз също ще го направя пред Вас. Благодаря Ви, че бяхте с мен тази вечер и станахте съпричастни на връчването на тази изключителна титла за заслуги „доктор хонорис кауза“ на вестник „Пловдивски университет“,

С доц. Красимира Чакърова

ще се радвам, ако прочетете книгата, да ме намерите в социалните мрежи и да поговорим за нея“. След това авторката раздаде много автографи на своите читатели, които се тълпяха край нея и радостно разменяха впечатления.

Катя насърчи в писането студентката Мария Христова, която е една от отличените в ежегодния литературен конкурс на вестник „Пловдивски университет“ и получи романа като награда с пожелание за много успехи.

„Пишете, не се отказвайте“, Катя пожела успех на Мария

А главният редактор Тильо Тилев беше щастлив, че е успял да направи своеобразен мост между поколенията на талантливите възпитаници на Пловдивския университет.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...