- Културен фестивал за глухи и чуващи „Общуване без граници“
- Глухи и чуващи са равни, просто са различни
- Организаторът Мария Зайкова иска по-различните да усещат общност и подкрепа
- За първи път в Пловдив множество практически занятия и уъркшопове за жестов език, танци, музика – чуващи и глухи се забавляват и учат заедно
От Радослав ИВАНОВ
На 21 и 22 юни Пловдив ще стане свидетел на нещо, което не е правено досега – единственият по рода си в България Културен фестивал за глухи и чуващи „Общуване без граници“. Хора и деца, които имат проблеми със слуха, заедно с нормално чуващите, ще учат жестов език, ще танцуват меренге, ще пеят песни и ще гледат кино.
Да, правилно сте разбрали. Глухите също могат да танцуват, при това доста често много по-добре от тези, които чуват музиката. Но не това е основното. Преди време писателят Георги Господинов роди фразата „чудото на езика“. Струва ми се, че тя пасва идеално в този случай. Жестовият език е вселена, която си струва да опознаят всички. Благодарение на нея, по необходимост, част от хората общуват помежду си. Но останалите, които чуват добре, могат да натрупат познания, да развият допълнителни умения и многократно да надградят себе си.

За чудесата на жестовия език и първия по рода си Културен фестивал за глухи и чуващи „Общуване без граници“ разказва неговият създател и организатор Мария Зайкова.
„Смисълът на фестивала е в неговата заедност, в идеята за общност. Организирала съм много и различни събития, курсове и обучения за глухи хора и такива със специални образователни потребности. Идеята ми обаче винаги е била да направим една крачка напред – да съберем заедно, в едно общо занимание тези, които чуват нормално и тези, които имат някакви затруднения. Целта е глухите и чуващите да са наравно, да не са разделени, да усетят, че когато са заедно, могат да се опознават, да научат нещо ново и интересно, да се развиват и надграждат и дори да се забавляват по-добре, отколкото когато са разделени, изолирани и отхвърлени. Защото глухите и нормално чуващите не са от различни планети, те са като всички, еднакво близки, но с малко по- други възможности“, описва философията на идеята си жестовият преводач Мария Зайкова.
„Има нещо, с което можем да направим обществото ни малко по-добро и хуманно. Като гледаме на хората от позицията на техните различни възможности, а не да се вторачваме и да съдим по недъзите и липсите им. Ето, има хора, които не чуват или имат други специални потребности, но те са също толкова хора, колкото и останалите. Просто имат други възможности. Ние сме човешки същества и като цяло не се отличаваме кой знае колко много. И винаги е по-добре за всички да намираме общото, а не онова, което ни разделя, категорична е Мария.
Тя наскоро проведе проекта „Жест и музика“, насочен към деца със СОП, който приключи с успешен концерт на 1 юни. Мария непрекъснато се развива и черпи от водещия световен опит в областта. Така решава да направи нещо, което до момента в България не се е случвало. Това е Културен фестивал за глухи и чуващи „Общуване без граници“, който Мария организира в Пловдив.
„Фестивалът ще се проведе на на 21 и 22 юни, петък и събота. Предвидили сме различни работилници и обучения, ще направим уъркшоп с уроци по латинотанца меренге – общо за глухи и чуващи, имаме прожекция на филм, който разказва за ежедневието на едни глухи деца, така хората ще могат по-отблизо да се докоснат до нещата.
Имаме и уъркшоп по смесване на вкусове, за коктейли също, за да е по-интересно. Ще направим лекция за здравословното хранене.
Център на събитията обаче е „Жестовата работилничка“. В нея младежи от Сдружението „Асоциация на родителите на деца с увреден слух″ (АРДУС) ще изнесат урок по жестов език от глухи към чуващи. Нарекли сме го „Формата на думите“, той ще е и в двата дни на фестивала“, разказва за програмата Мария Зайкова.
„Жестовият език е много важен за децата, които не чуват, защото те общуват чрез него. Но езикът може да е много полезен и на останалите, които чуваме нормално“, обяснява Мария. Защото: „ Това е език на тялото, той развива възприятията към света, прави ни по-спокойни и по-свободни дори, дава ни едно ново и допълнително знание. Помага много при интервюта за работа например. Човек се тренира, осъзнава и контролира по-добре поведението на тялото си, каква позиция заема, как се движи, това е много полезно. Има различни типове общуване, ако знаете жестов език, можете да общувате от разстояние, без да се налага да чувате. Има много практически приложения в ежедневието и на чуващите.“
Мария Зайкова има сериозен опит в обучението на деца. В края на май тя приключи проекта „Жест и музика“, който реализира в пазарджишкото СУ „Георги Брегов“, което е завършила. В продължение на месеци децата там бяха обучавани на жестовия език. За реализирането на проекта й помага новият кмет на града Петър Куленски.
„Жест и музика“ е моят любим проект. Минах през всичките класове на училището и разпитах децата дали искат да организираме занятия, на които те да се учат на думичките със жестове, на жестовия език. Те са от 1 до 11 клас. Оказа се, че има голям интерес, родителите също се съгласиха“, споделя Мария. И обяснява с какво е успяла да помогне в развитието на децата със специални потребности.
„Има много изследвания за дечица със СОП, как обучението по жестов език благотворно влияе върху мозъчната дейност, развива фината моторика, социалното поведение и емоционалните нагласи към света. Много от децата с такива потребности са изключително затворени, не общуват с никого извън семейството. Но в рамките на три месеца, аз ги събирах по възрастови групи, успях да видя грижа и съпричастност от децата в норма към децата със СОП. Помагаха им да идват в стаята, съпровождаха ги, асистираха им, после ги връщаха, общуваха непрекъснато с тях. И това беше важно. Защото бяха в непрекъснато взаимодействие, участваха в нещо общо“, разказва Мария Зайкова.
И си припомня още: „Едно от децата беше момиче с по-тежък СОП. Но тя се изяви на нашия концерт с две песни, каза едно стихотворение, всичко със жестов език. Отзивите бяха много обнадеждаващи, аз винаги търся обратна връзка от родителите, които наблюдават децата и реакциите им. И се оказа, че децата се прибират вкъщи спокойни след занятията, било им е забавно, чувстват се добре, прекарват време със семействата си, когато сядат да учат жестовете, това в известна степен повишава и концентрацията им. Някои от децата имат братчета и сестричета, изучаването на жестовия език увлича и тях, те общуват повече, показват си знаци, дори се забавляват така. Отделно жестовият език помага на фината моторика и пространствената ориентация, което за такива деца е от голямо значение. Така те отработват двигателни навици, къде са пръстите, как се движат ръцете, някои от тях имат речеви проблеми и когато учат жестовете, винаги се учи и артикулация, те изговарят думите заедно с жеста. И понеже това е език на тялото, те създават и нови асоциации за нещата, например за по-абстрактните понятия като любов, дух, или пък за конкретните, битовите неща от ежедневието.“
Практиката на Мария Зайкова е доказала, че жестовият език е изключително важен и помага на децата. “Една от майките ми сподели, че след концерта, който направихме, децата за първи път се чувстват равни! Тук е много важно емоционалното им преживяване, те се чувстват важни, значими, интересни, получават специално внимание и изява, които им дават самочувствие. Това им помага много“, казва Мария. И още: „Аз запознах децата с една напълно глуха дама, после ги срещнах с едно момче, на което родителите не чуват, с други дечица, които имат сходни проблеми. Идеята ми е, още от мънички, децата по някакъв начин да срещат различни хора, за да видят, че тяхното състояние не е страшно, не е нещо лошо, просто те са малко по-различни и имат други възможности. Но в никакъв случай това не са недъзи. За мен този подход е от изключително значение. Децата имат по-различни възможности, но това не ги прави аутсайдери. Тук няма място за стигма. Нужно е само малко повече разбиране“.
Мария дава любопитен пример от практиката си: „На уроците по бачата, които организирахме, преподавателят ме пита как е възможно хора, които не чуват, да танцуват много по-добре от чуващите. Напълно е възможно. Защото те усещат вибрациите, имат вродено чувство за ритъм. Освен това са много наблюдателни и внимателно гледат какво правиш, след това точно го възпроизвеждат. Така е при жестовия език, но и при танците. В Пловдив например има страхотна група глухи самодейци, които танцуват народни танци. Музиката си е в кръвта им и са много успешни“.
На финала на разговора попитах Мария Зайкова кой за нея е най-важният знак от жестовия език. Тя без колебание отговори: „Обичам те. Това е онзи знак, който много прилича на популярния жест от рока и хеви метъла, но палецът е отворен. Този знак е от американската жестомимична азбука. Тук трябва да уточня, че различните държави имат различен, собствен жестов език, ние си имаме български такъв стандарт“, казва Мария.
За своя Културен фестивал за глухи и чуващи „Общуване без граници“ Мария Зайкова не ползва средства от фондации или от държавата. Тя е намерила съмишленици в лицето на Любен Иванов и Наталия Георгиева от Центъра за подкрепа на лица с увреждания и Сдружение КБН7.
Ето и пълната програма на предстоящото уникално за България и Пловдив събитие:
Петък 21.06.2024г.
16:00 Официално отриване
16:30 Жестова работилница: Формата на думите, част I
Урок по жестов език от глухи към чуващи лица с участието на деца и младежи от АРДУС
17:00ч. Флеър бертендинг шоу – Марио Иванов
Миксология уъркшоп – гост барман, бар „Пощата“
18:30ч. Мини концерт с жестов превод
– жестово пеене с вокално изпълнение на живо -Кристиан Чалъков;
– литературно четене „Чети с ръцете“
Гост – поетесата Ина Иванова – тазгодишният носител на награда за поезия „Христо Фотев“
20:00 Къс(н)о кино под звездите – специално подбран филм за животът на глухи деца
Събота 22.06.2024г.
10:30ч. Откриване на втори фестивален ден
Арт базар и изложение – подкрепа към деца и възрастни с различни възможности
Участници: Ардус, Академия за приключения „Анди и Ая“, ЦПЛУВТМУ и ЦОП при КБН7 – Община Пловдив, „Академия за наука, култура и социална отговорност“, Пловдив
11:00-12:30 Латино уъркшоп – меренге
преподаватели: Ilia Royce and Flo – Илия Чолаков и Пламена Флорова
12:30-13:30ч. Жестова работилница, формата на думите, част II
15:00 Социално-емоционална приказка за деца и възрастни с глух разказвач
15:30ч Лекция за здравословен начин на живот, обмяна на рецепти – ЦПЛУВТМУ с Кухня на Доброто и гост лектор
18:00-21:00ч. – Латино парти под звездите с DJ Ilia Royce
По време на фестивала гост бармани от бар „Пощата“ ще се грижат за напитките и градусите в чаша.
Къде: ул. „Димитър Цончев“ 11
/основна сграда- Център за подкрепа на лица с увреждания, КБН7/
Вход: СВОБОДЕН !!!
С Подкрепата на: Сдружение КБН7
https://www.facebook.com/events/926655685876954