Новини от Пловдив » Спорт » Турция срази Грузия в най-емоционалния мач от началото на Евро2024
ЕВРО2024 Световен Футбол Спорт

Турция срази Грузия в най-емоционалния мач от началото на Евро2024

Кадри: GettyImages

Турция срази Грузия с 3:1 в първи мач от група „F“ на Европейското първенство. Определено това беше най-емоционалният мач от началото на турнира.  Нашите съседи от Турция извоюваха първата си победа на европейско първенство, а дебютантът на голямо първенство Грузия предложи прекрасен футбол и стигна до първия си гол на еврофинали, дело на Жорж Микаутадзе.

Отборът на Винченцо Монтела също бе готов за предизвикателството и това превърна двубоя в страхотен сблъсък. Турците спечелиха след два изключителни гола. Мерт Мюлдюр откри резултата в 25-ата минута, а седем минути по-късно грузинците изравниха. Арда Гюлер изведе Турция напред след фантастично изпълнение в 65-ата минута, а дълбоко в добавеното време резервата Керем Актюркоглу направи резултата 3:1.

Отборът на Винченцо Монтела стартира агресивно и веднага притисна съперника. Ударите към Мамардашвили не закъсняха. Айхан стреля с глава над вратата след ъглов удар, а опит на Чалханоолу бе блокиран. В 10-ата минута добра атака на турците завърши с нисък удар на Айхан, който срещна дясната греда зад вратаря на съперника. Грузия бързо отговори и удар на Меквабишвили бе отклонен и Гюнок трябваше да прави спасяване.

Темпото в началото на двубоя бе много високо, а основна причина за това имаха турците, които определено доминираха. Мамардашвили трябваше отново да се намесва в 14-ата минута, когато се справи със силен удар на Йъздъз от малък ъгъл. Тимът на южната ни съседка натискаше и търсеше пролуки в защитата на съперника, но грузинците успяха да се справят, въпреки че доста по-рядко играеха с топката.

Доминацията на Турция даде резултата в 25-ата минута, когато Мюлдюр с фантастичен удар откри резултатат. След опит за изчистване топката отиде към бранителя около границата на наказателното поле, а той я насочи великолепно от въздуха към мрежата. За него това бе първи гол за националния отбор от 2021 г.

Попадението вдъхнови още повече турците и те веднага организираха прекрасна бърза атака, завършена от Кенан Йълдъз. След разглеждане с ВАР обаче попадението бе отменено поради засада.

Това развитие не само не пречупи грузинците, но ги амбицира и те успяха доста бързо да изравнят. В 32-ата минута Кочорашвили си свърши отлична работа и намери Микаутадзе, който с нисък удар в близкия удар изненада Гюнок. Това бе първият гол за Грузия на еврофинали в първия им мач. Малко след гола тимът на Монтела можеше да стигне и до още един. Удар от воле на Микаутадзе обаче мина покрай вратата.

След силния край на първото полувреме Грузия излезе доста по-уверен след почивката. Турция обаче получи шанс малко след подновяването на играта. Центриране на Йълмаз обаче сякаш изненада Мюлдюр и той не успя да затрудни Мамардашвили. Кварацхелия създаваше проблеми на защитата на турците и след негов пробив той намери Микаутадзе. Неговият изстрел обаче бе блокиран, след като двама бранители се хвърлиха да го спрат.

Двата отбора предлага много емоции на феновете на стадиона в Дортмунд, тъй като играеха бърз, атакуващ футбол. Вратарят на грузинците трябваше да се намесва след мощен удар на Чалханоолу от фал, като топката отиваше право към него и той трябва да реагира бързо. Мамардашвили обаче нямаше какво да направи в 65-ата минута, когато Арда Гюлер вкара невероятен гол. Талантът на Реал Мадрид получи пространство пред наказателното поле и с блестящо изпълнение насочи топката към вратата.

Тимът на Монтела отново бе вдъхновен и както след първия гол бързо стигна до възможност да поведе с два. Оркун Кьокчу обаче не успя да уцели вратата от добра позиция. Грузия пък можеше да изравни в 70-ата минута. Кочорашвили блестящо проби през центъра, като преодоля защитата на съперника, но ударът му завърши в горната греда.

Последва кратко затишие и поредица от смени и в двата отбора. В този период турците не позволяваха на Грузия да застрашава Гюнок. Влезлият като резерва Юсуф Язъджъ накара Мамардашвили да прави поредното си отлично спасяване. В добавеното време тимът на Вили Саньол натисна сериозно и стигна до „златна“ възможност малко преди края. Кочорашвили обаче прати топката покрай вратата.

Драмата не бе приключила и се стигна до удар на Кварацхелия в гредата и блокиран удар на Давиташвили при добавката. Играчите на Грузия се бяха изнесли изцяло в атака, включително и вратаря. Това позволи на контраатака на турците да доведе до трети гол, дело на резервата Актюркоглу.

ТУРЦИЯ – ГРУЗИЯ 3:1
1:0 – Мюлдюр (25)
1:1 – Микаутадзе (32)
2:1 – Гюлер (66)
3:1 – Актюркоглу (90+7)

Съставите:

ТУРЦИЯ: 1. Мерт Гюнок, 4. Самет Акайдън, 22. Каан Айхан, 14. Абдюлкерим Бардакджъ, 8. Арда Гюлер, 19. Кенан Йълдъз, 21. Баръш Йълмаз, 21. Ферди Кадиоглу, 18. Мерт Мюлдюр, 10. Хакан Чалханоглу

Селекционер: Винченцо Монтела

ГРУЗИЯ: 25. Гиорги Мамардашвили, 3. Лаша Двали, 2. Отар Какабадзе, 4. Гурам Кашиа, 7. Хвича Кварацхелия, 5. Соломон Кверквелия, 6. Гиорги Кочорашвили, 20. Анзор Меквабишвили, 22. Жорж Микаутадзе, 21. Георгий Цитаишвили, 10. Гиорги Чакветадзе