Krassi
Новини от Пловдив » Важно » Директорката на „СУ „Черноризец Храбър“ лисна менче с вода и пожела успех на 145 седмокласници
Важно Градът Образование Пловдив

Директорката на „СУ „Черноризец Храбър“ лисна менче с вода и пожела успех на 145 седмокласници

145 седмокласници се явяват на НВО по БЕЛ в СУ "Черноризец Храбър", снимки: ПловдивПрес

Галина ГЕОРГИЕВА

„Мили деца, бъдете спокойни, сигурни, уверени в себе си! Вие знаете, най-умните ученици сте в България! Пожелавам ви успех! С тези думи се обърна към 145 седмокласници директорката на СУ „Черноризец Храбър“ Елена Кисьова преди началото на националното външно оценяване по български език и литература, което започна в 9 часа. Тя спази традицията и лисна менче с вода с пожелание на учениците да им върви по вода.

Елена Кисьова спази традицията и лисна менче с вода, снимки: ПловдивПрес

Момчетата и момичетата  бяха дошли много преди 8,30 часа, когато трябваше да влязат в сградата на училището. В двора обсъждаха оживено предстоящия изпит и прехвърляха набързо изучените произведения. Те споделиха пред ПловдивПрес, че се вълнуват от една страна, но от друга са уверени в знанията си и се надяват да изкарат отлични оценки.

Снимки: ПловдивПрес

Иванина, Ралица, Николета и Ивена от 7.Б клас признаха, че без частни уроци няма как един седмокласник да се подготви за НВО. „Благодарим и на преподавателите, които през цялата година ни помагаха, подкрепяха и научихме много от тях“, казаха момичетата. Стискат палци да се падне  теза от „Една българка“ , Немили-недраги“ на Иван Вазов, „По жътва“ на Елин Пелин или „Неразделни“ на Пенчо Славейков.

Както вече ПловдивПрес съобщи седмокласниците  ще работят върху 26 задачи. В първата част са включени 25 задачи. От тях 18 са с избираем отговор, 6 – с кратък свободен отговор и 1 с разширен свободен отговор. Тази задача изисква от седмокласниците да разтълкуват кратък откъс от изучавана художествена творба. Всички задачи от изпита са върху учебния материал по български език и литература от 5., 6. и 7. клас.

Снимки: ПловдивПрес

Втората част от изпита е с продължителност 90 минути. В нея седмокласниците ще създават текст – подробен преразказ на художествен текст с изпълнение на определена дидактическа задача. Художественият текст е създаден специално за Националното външно оценяване.

Кирил и  Арон от 7.Б клас също са готови за изпита. С  Адриан от 7.Г си припомнят част от част от изучения материал.

Мария, Катрин и Ния от 7.Г искат последната задача, свързана с подробния преразказ, да е от името на герой, защото им е по-лесно.

„Най-важно е да бъдете спокойни и внимателно да четете условията на задачите“, дава последни напътствия Таня Вълчинова – преподавател по български език и литература на три седми класа. Учениците я записват с въпроси за местоименията, глаголните форми и част от произведенията, а тя търпеливо отговаря и ги успокоява: „Вярвам във вас! Знате и ще се справите отлично!“.

Снимки: ПловдивПрес

Повечето ученици са решили да кандидатстват в ЕГ „Пловдив“, ЕГ „Иван Вазов“, Търговската гимназия и Хуманитарната гимназия.

Както ПловдивПрес съобщи 5937 седмокласници от Пловдив и областта се явят на Национално външно оценяване по български език и литература днес. Учениците са разпределени в 512 зали на 141 училища, а 1892-ма квестори ще следят за реда.

На публичен жребий в Министерството на образованието и науката беше изтеглен Вариант 1 на изпита на НВО по български език и литература след 7. клас.

Резултатите ще бъдат обявени до 2 юли.

/ПловдивПрес

 

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...