Помощ от държавата ще получи 43-годишния животновъд от Харманли, който загуби стадото и стопанството си. Това обеща министърът на земеделието Георги Тахов, който днес се срещна с Иван Янъков и други пострадали от пожара фермери в Странджа и Сакар. Това е вторият удар по животновъдите в района, след чумата от 2018 година, а ефектът от бедствията – населението в тези райони се е стопило с 20%, съобщи БНТ.
„Загубите са огромни, загубите са просто за мене всичко, което имах – отиде на пожара.“, каза фермерът.
В пожара, 43-годишният Иван Янъков от Харманли изгуби стадото си от близо 250 селектирани овце. Днес властта обеща да му бъдат изплатени 45 хиляди лева от държавната помощ де минимис, както и да поеме разходите за строителни материали
„Създадена е организация за бърз опис на щетите, констативни протоколи и своевременно свикване на управителни съвети, независимо от сезона и своевременно изплащане на щетите.“, обясни Георги Тахов – служебен министър на земеделието и храните.
За да получи помощта, Иван и останалите засегнати фермери ще трябва първо да преодолеят бюрокрацията.
„Пожарната ме пращат в полицията, полицията ме пращат някаква такса да плащам и така. И пак в полицията да попълня молба. Искат ми я днес, дали ще я взема днес – не знам.“, каза Иван Янъков.
От Националната овцевъдна и козевъдна асоциация поискаха държавата да приложи по гъвкав механизъм за помощ на засегнатите животновъди и земеделци.
„Едно животно струва, не по-малко от 400 лева, тоест обезщетението само за животните е 100 хил. Изгоряла му е цялата ферма, фуража за зимата, оборудване, инвентар, всичко. Та помощта de mimimis, която се коментира – нейният таван е 25 хиляди евро съответно ни трябват различни инструменти, на този човек са му изгорели и пасищата. Реално той в момента започва не от 0, под 0-та е. Затова е важно държавата в такива моменти да бъде гъвкава.“, категоричен е Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.
Засега Иван няма да се отказва от животновъдството. Но подобен удар по хората, които гледат животни в района имаше и през 2018 година, когато хиляди овце и кози бяха умъртвени заради чумата./ПловдивПрес