София е градът, който предлага най-добрия живот за пенсионерите в целия Европейски съюз (ЕС), сочи ново проучване на компанията за бизнес решения Moneypenny, цитирано от „Форбс“.
За да състави класацията, Moneypenny сравни 50-те най-населени града в ЕС. Сред факторите, които са взети предвид, са пенсионната възраст, средната цена на наема, количеството свободно пространство, достъпът до здравеопазване, броят на фитнес клубовете и броят на кафенетата.
София се класира на първо място като най-добрия град за пенсиониране в Европа. Средната възраст за пенсиониране в София е по-ниска от тази в другите градове, включени в класацията, като мъжете обикновено се пенсионират на 64 години, а жените – на 62 години. Градът е особено подходящ за пенсионери, които искат да увеличат спестяванията си, тъй като минималните спестявания за пенсиониране, необходими за комфортен живот, са 148 590 евро, а за другите градове в класацията е необходима двойно по-голяма сума, ако не и повече.
Унгарската столица Будапеща, заема второ място, като получава скромни резултати по всички фактори в проучването. Освен че се гордее със зашеметяваща архитектура и забележителности, градът предлага и голямо разнообразие от развлекателни дейности, в които пенсионерите могат да участват.
Преместилите се в града могат да избират измежду 691 кафенета, които осигуряват спокойна среда за срещи с приятели и общуване. Освен това в Будапеща се намират 31 фитнес центъра и четири голф клуба, които предоставят на пенсионерите възможности да поддържат своята мобилност и здраве.
На трето място хърватската столица Загреб предлага на пенсионерите най-много природа за изследване – 53,77% от територията на града е официално обявена за зелени площи. Столицата е известна с изобилието си от добре поддържани зелени площи, което я прави чудесна дестинация за любителите на природата и пенсионерите, търсещи спокойствие и възможности за отдих. Някои от най-популярните места в града за разглеждане включват парка Максимир, парка Зриневац и парка Бундек.
Румънската столица Букурещ се нарежда на четвърто място благодарение на ниските си месечни разходи за наем, които са средно 358 евро на месец. Градът има сравнително висок 74% достъп до здравеопазване, но само 16,44% зелени площи (вторият най-нисък процент от 50-те изследвани града в ЕС). Въпреки това мъжете в Букурещ се пенсионират на 65 години, а жените – на 62 години, като тогава могат да се възползват пълноценно от 6 фитнес клуба, 1 голф игрище и 311 кафенета в града.
Вечният град заема пето място и се отличава с разнообразието си от удобства, които пенсионерите могат да използват. В италианската столица има 79 фитнес центъра, 13 голф клуба и 1052 кафенета, както и богата история на града с много емблематични исторически забележителности като Колизеума и базиликата „Свети Петър“./ПП