Галина ГЕОРГИЕВА
426 училища в страната получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Училищата в Пловдив и областта са 36, съобщи за ПловдивПрес началникът на РУО – Пловдив Иванка Киркова.
Финансирането е осигурено от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Средствата по този модул от програмата тази година са над 7 млн. лв. Средства получават и 15 центъра за специална образователна подкрепа.
12 училища в Пловдив ще имат нови класни стаи още тази есен. Най-голяма сума от 26 000 лева получава Професионална гимназия по електротехника и електроника. Второто по висок бюджет училище е СУ „Черноризец Храбър“ с малко под 26 000 лева, които са определени за изготвяне съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки.
ОУ „Васил Левски“ в Хисаря печели проект за 6000 лв. Училищата от региона, които ще имат нови красни стаи, са в Асеновград, Брезово, Карлово, Сопот, община „Марица“, Първомай, Раковски, Садово, община „Родопи“ и Стамболийски.
Две училища са одобрени по модула за създаване на достъпна архитектурна среда – ПГ „Генерал Владимир Заимов“ в Сопот и СУ за УУС „Проф. д-р Стоян Белинов“ – Пловдив. Общата сума за двете училища за закупуване на стълбищни роботи за инвалидни колички е около 14 000 лева.
Благодарение на подкрепата през новата учебна година образователните институции ще имат възможност да оборудват учебни кабинети, в които учениците се обучават за придобиване на ключови компетентности по български език и литература, история и цивилизации, философия, чужди езици, география и икономика и технологии и предприемачество. Ще се обновяват също стаи за занимания по интереси за целодневна организация на учебния ден, както и библиотеки и кътове за четене, посочват от МОН.
С отпуснатите средства училищата могат да закупуват учебна литература за изучаване на чужди езици, художествена литература, сборници и речници, стенни карти, табла и атласи, портрети на революционери и писатели, и др. За създаване на приятна и стимулираща ученето обстановка класните стаи се обзавеждат съобразно изучавания учебен предмет, в това число с тематични ученически маси, фототапети и др.
Вече могат да стартират процедурите по изграждане на новите класни стаи и по закупуване на пособията. „Краят на усвояване на средствата по всеки модул е декември месец“, допълни още Иванка Киркова.
Очаквайте подробности!