Назаем от Александър Константинов, бивш зам.-кмет на Пловдив, ФБ
Кметът (Костадин) Димитров изрече една истина, която знаят всички спортни деятели в Пловдив. В общи линии това е: Трябва да се възстанови работата на ОП „Пловдивспорт“?!!
Пловдив е уникален в България по притежаваната спортна база, собственост на общината. В София почти цялата спортна инфраструктура е държавна собственост и се управлява от Министерството на спорта чрез държавни дружества.
Най-голямата и най-богатата община в държавата почти не се занимава със подръжката и ремонта на спортни съоръжения. В Бургас, голямата спортна зала също е държавна собственост и е грижа на Министерството на спорта.
Пловдив има над 100 спортни имота, подробно описани с адреси в сайта на общината в раздела спорт. Над 20 вида спорт се обгрижват от общината, а спортните клубове са над 100. Това са стадиони, спортни зали от най различен вид, тенис кортове, игрища, спортни бази, плувни басейни, спортен диспансер, младежки центрове и т.н. Няма официални данни колко спортисти се радват на тази спортна база, но сигурно са хиляди.
До 2012 година стопанисването на тази огромна спортна база беше възложено на ОП“Пловдивспорт“. Кметът Иван Тотев ликвидира това общинско дружество с неясни аргументи и сега имаме няколко общински звена: ОП „Многофункционална спортна зала“, ОП „Младежки център“, ОП “ Жилфонд“, ОП „Паркове и градини“, ОП „Чистота“, които в различна форма и различна степен се грижат за терените, залите, басейните и т.н.
Тези общински предприятия са подчинени на различни зам.-кметове и координацията между тях е мисия невъзможна
Финансирането на всички тези дейности също е разпиляно по различни дейности и различни предприятия, а това не позволява да се добие ясна представа какви са разходите на община Пловдив за спорт, спортна инфраструктура, спортни състезания и други дейности, свързани със спорта.
Преди време на мой пост във ФБ предишният зам.-кмет Георги Титюков ме подкрепи за връщане към живот на общинското предприятие „Пловдивспорт“. Не е важно как ще се казва, важно е да се обединят всички ресурси и всички властови механизми в едни ръце за постигане на по-добра ефективност.
Това е разумното решение и аз се надявам, че кметът ще стигне до него скоро. Важното е това предприятие да се формира преди изготвянето на Бюджет 2025 год., за да може да се осигури и с необходимите финанси за своята дейност.