Славена ШЕКЕРЛЕТОВА
психолог
Отговорът е кратък – да. Но защо? Жестокост към животните е всяко действие, което причинява болка или страдание на животно. То включва небрежност, лишаване от храна, вода или отглеждане в лоши условия, връзване, липса на разходки, изоставяне, малтретиране и изтезания. Това е червен флаг за обществото като цяло, защото хората, които извършват подобни действия, могат да ескалират и да насочат агресията си към другите – лични партньори, колеги, роднини. Насилието говори и за това, че в самото общество на воля и необезпокоявано живеят хора, които са агресивни и не се знае в кой момент, къде и за какво, срещу кого ще избухнат. Небрежният подход на държавата и органите на реда спрямо такива явления, ненаказуемостта на подобни престъпления, особено боевете с животни, са изключително опасни за благосъстоянието на обществото и за психическото му здраве.
Злоупотребата с животни е призната от различни изследвания като рисков фактор за насилие и към човека. При децата, израснали в дисфункционални семейства, при характеристики на антисоциална личност, преживяно физическо, психологическо или интимно насилие. Но особено деца, които често са изложени на домашна агресия или са свидетели на насилие над животни, е много вероятно да получат предразположение и да извършват от своя страна актове на жестокост към животни. Много е важно родителите в семейството, учителите в училище, самите деца и тийнейджъри в приятелска среда да забележат ранните индикатори, които могат да помогнат за разкриването на потенциално агресивните лица.
Жестокостта към животните при децата е свързана с фактори като липса на емпатия, лошо социално-емоционално развитие или малтретиране на самите деца, които извършват насилието върху кучета, котки и т.н. Тук влияе и средата – икономически стрес, високо ниво на безработица и високи нива на престъпност. Те могат да доведат до родителски стрес и следователно до домашно насилие, но също така са свързани с повишен риск от малтретиране на животни от децата, тъй като те не разбират, че животните са съзнателни същества.
Други автори са открили, че интимни партньори, които проявяват насилие към жени, също често извършват актове на насилие срещу домашни любимци. В много случаи насилниците злоупотребяват с животинките, за да сплашат и упражнят психологически контрол върху своите жертви. Липсата на емпатия е характеристика, която е силно свързана с психопатичното поведение, но също така е симптоматична и за други състояния, като синдром на хиперактивност и свързани поведенчески разстройства. Масово в проучвания е установявано, че основен фактор, който влияе на проявите на насилствено поведение спрямо хора и животни, често е свързан с агресия в дома на детето. Когато децата се отглеждат в среда, в която агресията и малтретирането са част от ежедневието, това може да промени начина, по който те се социализират с другите. Нещо повече, показатели като нечувствителност и лоши социални умения, са сериозни червени лампички за родители, учители, близки и приятели.
При възрастните насилието върху животни е свързано с нуждата от абсолютен контрол, произтичащо и свързано с чувства и състояния като:
Отмъщение
Проява на агресия
Шок/забавление
Изместване на агресията към беззащитните
Садизъм
Един от препоръчаните подходи за предотвратяване на малтретирането и жестокостта към животни от деца и тийнейджъри е образованието в ранна детска възраст. Обучението в това да бъдат по-хуманни, състрадателни и уважителни към живите същества, може да помогне за намаляване на всички видове насилие. Въпреки това, има широко поле за развитие в насърчаването на благосъстоянието на хората и на животните, които са били или в момента са жертви на малтретиране и жестокост.
Необходими са учебни програми и закони, за да се насърчи и образова обществото, но ветеринарните лекари също трябва да поемат активна роля в процеса на идентифициране и предотвратяване на малтретирането на животни.
В обобщение, жестокостта към животните се определя като всяко умишлено и повтарящо се поведение, което причинява физически или психологически дистрес, включително причиняване на болка, страдание, дистрес или смърт.
Очаквайте продължение, в което ще опишем основните психически разстройства, характерни за хора, които упражняват насилие над животни.
С отклонения ли са хората, които посягат на животни? /част втора/