Гърция се бори с няколко горски пожара, а димът покри части от столицата Атина с мъгла, на фона на предупрежденията за екстремни метеорологични условия до края на седмицата. Ден по-рано министърът на гражданската защита на страната предупреди, че половината от територията на страната се намира под висок риск от пожари поради високите температури, поривите на вятъра и засушаването, предаде АФП.
В района на Източна Атика, в град Варнавас, в район с разпръснати къщи, бушуваше пожар, който отделяше толкова много дим, че в един момент в неделя следобед столицата Атина светна в червено. Представители на пожарната служба съобщиха, че са изпратени 165 пожарникари с 30 автомобила, седем противопожарни самолета и пет хеликоптера, а жителите на Варнавас са инструктирани да се евакуират.
Друг пожар избухна по-рано днес в Мегара, Западна Атика, предизвиквайки предупреждение за евакуация. 48 пожарникари, оборудвани с 13 автомобила, и допълнителни доброволци работеха на земята, докато два самолета и два хеликоптера осигуряваха въздушна подкрепа. В Солун пожарът в град Лагадас беше частично овладян, като на мястото на инцидента имаше 20 пожарникари, 10 превозни средства и един хеликоптер.
Министърът на климатичните кризи и гражданската защита Василис Кикилиас предупреди в събота, че метеорологичните условия до 15 август ще бъдат опасни за горските пожари. „Ще преобладават изключително високи температури и опасни метеорологични условия“, каза той по време на заседание на правителствена комисия.
Комбинацията от силни ветрове и засушаване означава, че „половин Гърция ще бъде в „червено“ по отношение на риска“, добави той. Костас Лагувардос, директор на изследователския отдел на Националната обсерватория в Атина, заяви, че предвид настоящите метеорологични условия, ако реакцията на пожарите не е достатъчно бърза, пламъците могат бързо да излязат извън контрол.
Тъй като вятърът в някои райони ще достигне 80-90 км/ч, Лагувардос каза пред телевизионния канал ERT News, че днес се очаква да бъде най-трудният ден за борба с пожарите. Средиземноморската страна е изключително уязвима на летни пожари, като през този сезон пожарите се разпалват ежедневно.
След най-топлата зима в историята, Гърция преживя и най-горещите юни и юли от началото на събирането на надеждни данни през 1960 г. През юни е регистрирана най-ранната гореща вълна в страната. Учените предупреждават, че предизвиканите от човека емисии на изкопаеми горива влошават продължителността, честотата и интензивността на горещите вълни в целия свят. Според Междуправителствения панел по изменение на климата към ООН повишаването на температурите води до удължаване на сезона на горските пожари и до увеличаване на площта, която изгаря в пламъци.