Студентите по машинно инженерство в швейцарския ETH Zurich работят усилено върху авангардни роботи, които могат да променят начина, по който изучаваме океаните.
Роботизираната риба „Ева“ размахва силиконовите си перки от двете страни на тялото си и се движи плавно през студената вода на езерото в Цюрих, където учените тестват проекта „Surf – eDNA“.
А именно, студентите от „ETH Zurich“ от две години правят и тестват стадо роботизирани риби – сред които рибката „Ева“ е последното им творение. „Ева изглежда като риба, за да бъде възможно най-малко инвазивна в екосистемата, която изследваме. „Дизайнът му не трябва да плаши другите риби в езерото“, каза Денис Бауман от ETH Zurich University пред CNN.
Автономното подводно превозно средство (AUV) – Ева, има монтирана камера за запис под вода, сонар по пътя, който избягва препятствията, и филтър за събиране на ДНК. След това учените могат да секвенират тази ДНК, за да видят какви видове животни живеят в тази екосистема.
Експертите все повече използват подобни инструменти за изследване на океаните. Например базираната в Калифорния стартираща компания Aquaai създаде дронове, които приличат на риби, които могат да събират информация за нивата на кислород, соленост и pH.
„Искаме да направим надежден инструмент за биолозите.“ Може би по този начин по-малко животински видове ще измрат или ще бъдат по-малко застрашени“, добави Бауман./ПП