Изземат три луксозни автомобила, собственост на фирма на Румен Гайтански – Вълка. Това става с разрешение на съда. Според разследването автомобилите са купени с кредит от Българската банка за развитие.
От рано тази сутрин текат обиски в имоти на Гайтански. По информация на NOVA Комисията за противодействие на корупцията провежда акция във връзка с неправомерно усвоен кредит от ББР. Става дума за близо 150 млн. лв., дадени на фирма, свързана с Вълка.
Акцията тече на адреси в София и в офиси на „Кристална вода” в Кърджали. По предварителни данни се претърсват и адреси, свързани с бившия директор на ББР Стоян Мавродиев.
Отново неофициално, има данни, че управителят на фирмите бенефициенти е напуснал страната, поради което той ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР.
Част от автопарка на Румен Гайтански – Вълка се съхранява при камионите на „ВОЛФ“ и ДИТЦ.Доказателства по разследването показват, че тези луксозни автомобили са закупени с пари от кредита, отпуснат от ББР. Според източници на БНТ съдът е дал разрешение да бъдат иззети 8 автомобила.З от тях – „Бугати“, „Ролс Ройс“ и „Мерцедес“ са открити. Останалите 5 се издирват.
Кой е Румен Гайтански – Вълка?
Името на Румен Гайтански доби публичност през 90-те години на миналия век, когато се оказа, че фирмите му ДИТЦ и „Волф 96“ са получили концесията за боклука на София. Тя бе прекратена през 2006 г., след като дружествата отказаха да чистят и столицата осъмна с боклуци.
След 3-годишно затишие покрай делата на Гайтански през 2009 г. името му пак изплува покрай готвена концесия за едно от най-големите у нас находища за каолинова суровина край Шумен. Кандидат бе „Мюлер груп“, свързана с Гайтански, но до сделка не се стигна.
През 2018-2019 г. стана ясно, че Вълка се е върнал в бизнеса с боклука на София, макар и през задния вход. Дружеството му „Грийн партнърс“ има договор с общинската „Чистота Искър“, на която дава техника под наем за почистването на районите „Люлин“, „Красно село“ и „Красна поляна“. Междувременно Гайтански печели договори за сметопочистване и на Стара Загора, Сливен, Кърджали, Поморие и другаде. А през 2020 г. „Зауба“, която е собственост на „Волф“, и консорциумът „Грийн партнърс БКС“ взеха почистването на 8 столични района.
През 2005 г. той изникна като собственик на къпалнята „Мария Луиза“, която от близо 20 години се руши. През 2022 г. се разбра, че след като вече има опит в събирането на боклука, Гайтански предлага да го гори. Фирмата му „Петрургия“ има проект за завод за каменна вата в село Върбовка край Павликени. В момента директорът на РИОСВ – Велико Търново, и сдружение „Ти решаваш“, което обединява граждани на община Павликени, обжалват пред Върховния административен съд (ВАС) решението на Административния съд – София област, с което строежът на завода на Гайтански беше пуснат, пише „24 часа“.
През февруари 2024 г. ВАС се произнесе в полза на „Петрургия“ по друг казус, като потвърди решението на Административен съд – Велико Търново, че не е необходима нова оценка на изменения устройствен план на Върбовка. Гайтански има бизнес интереси и в авиацията – държи концесията на летището в Горна Оряховица. Фирмата му „Кристална вода“ печели редица поръчки по програма „Околна среда“ за над 100 млн. лева.
Ахмед Доган основа първата си фирма с Гайтански. Тя се казва „Уотър-Витал“. Доган и Гайтански имат по 50% от капитала от 20 000 лв.
Още новини по темата
Обискират имоти на Румен Гайтански – Вълка