Новини от Пловдив » Важно » Разкриха 60-годишна мистерия: Открито е невидимо поле в земната атмосфера
Важно Суматоха

Разкриха 60-годишна мистерия: Открито е невидимо поле в земната атмосфера

Учените най-накрая откриха и измериха амбиполярното поле – невидимото, слабо енергийно поле около нашата планета.

Преди повече от 60 години експертите за първи път предположиха, че това електрическо поле съществува, но едва сега то е доказано експериментално.

Това откритие може да промени начина, по който изучаваме и разбираме еволюцията на Земята.

„Всяка планета с атмосфера трябва да има амбиполярно поле. Сега, след като най-накрая го измерихме, можем да проучим как е оформило нашата планета“, казва астрономът Глин Колинсън от Центъра за космически полети Годард на НАСА.
Земята не е просто прашна топка, носеща се в космоса. Заобиколена е от всички възможни влияния. Например имаме гравитационно поле, без което не бихме могли да съществуваме, и магнитно поле, което защитава Земята от влиянието на слънчевия вятър и радиацията, пише „Сайънс алърт“.

Още през 1968 г. учените предположиха, че съществува друго поле, но не можахме да го докажем до космическата ера. А именно, наскоро космически кораб над полюсите на Земята наблюдава свръхзвуков вятър от частици, излизащи от земната атмосфера. Най-доброто обяснение за това явление е третото поле на електричеството.

„Това е амбиполярно поле, причина за хаос.“ То се противопоставя на гравитацията и изстрелва частици в космоса. Досега не можехме да го измерим, защото нямахме необходимата технология. Така че, за да отидем в търсене на тази велика невидима сила, ние построихме космическия кораб Endurance, каза Колинсън.

На надморска височина от около 250 километра, в слоя на атмосферата, наречен йоносфера, екстремната ултравиолетова и слънчева радиация йонизират атомите, като отрицателно заредените електрони се отделят и атомът се трансформира в положително зареден йон.

Когато по-леките електрони се насочват към космоса, а по-тежките йони към земята, околната плазма се опитва да запази неутралността на заряда и между електроните и йоните се появява електрическо поле – амбиполярно поле.

Тъй като това е слабо поле, Колинсън и колегите му проектират специални инструменти, за да го открият. Те ги поставиха на космическия кораб Endurance, който беше изстрелян през май 2022 г. Когато достигна надморска височина от 768,03 км, той падна на Земята, носейки ценни данни.

Endurance успя да открие промяна в електрическия потенциал от 0,55 волта, малка, но достатъчна промяна за валидиране на експеримента.

„Половин волт е почти нищо, става дума за мощността на батерията на часовник“, казва Колинсън.

Но това количество заряд е достатъчно, за да изтегли водородни йони и да ги изстреля в космоса със свръхзвукова скорост. Той също така повдига кислородни йони, които са по-тежки от водородните йони, увеличавайки плътността на йоносферата на голяма надморска височина с 271 процента (в сравнение с плътността без амбиполярното поле).

Това откритие е само първата стъпка, защото не знаем какви са всички последици от амбиполярното поле, от колко време съществува, какво точно прави и как е участвало в еволюцията на нашата планета, нейната атмосфера и може би дори живот. на повърхността му.

„Това поле е основна част от това как работи Земята.“ И сега, след като най-накрая го измерихме, можем да започнем да задаваме по-вълнуващи въпроси“, каза Колинсън.

Изследването „Амбиполярното електростатично поле на Земята и неговата роля в бягството на йони в космоса“ е публикувано в списание „Nature“./ПП

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...