Новини от Пловдив » Важно » Иванка Киркова пред ПловдивПрес: Училищата в Пловдивско са готови да посрещнат 69 364 ученици на 16 септември
Важно Градът Интервю Мнения Образование Общество Пловдив

Иванка Киркова пред ПловдивПрес: Училищата в Пловдивско са готови да посрещнат 69 364 ученици на 16 септември

Иванка Киркова novini-plovdiv-press
Иванка Киркова Снимка: ПловдивПрес
  • Тази учебна година ще е на ефективната комуникация, индивидуалния подход, необходим за разрешаването на конкретния проблем
  • Тъй като предстои деветокласници да се явят на тест на PISA по природни науки през 2025 година, на моите колеги възложих да направят мотивационни стратегии за тези ученици
  • Въпросът за забраната на телефоните в час трябва да се реши на ниво училище, даже на ниво клас
  • Пожелавам на всички да са много здрави, да търсят и предлагат помощ и да не забравяме човешкото си отношение в ежедневните ситуации

Готови ли са училищата в Пловдив и областта за началото на новата учебна година и какви приоритети си поставя – разговаряме с началника на РУО – Пловдив инж. Иванка КИРКОВА

 

Интервю на Галина ГЕОРГИЕВА


– Г-жо Киркова, готови ли са училищата в Пловдив и областта за новата учебна година?

-Всички училища и детски градини на територията на Пловдив област имат готовност да открият новата учебна година на 16 септември, понеделник. Заради продължаващи ремонти в три училища в Пловдив – ПГ по електротехника и електроника, ОУ “ Екзарх Антим I“ и СУ „Пейо Яворов“, няма да бие първият звънец в собствените им сгради. Учители, ученици и родители са наясно къде ще се провеждат учебните часове.  Единадесетокласниците от ПГЕЕ отиват в Университета по хранителни технологии, а учениците от 12. клас – в Техническия университет.  Осми, девети и десети клас  остават в сектора ота ПГЕЕ, където ремонтът е приключил. За СУ „Пейо Яворов“ разпределението е следното  – прогимназиален и гимназиален етап ще провеждат часове в СУ „Никола Вапцаров“, а децата от начален етап в ОбУ „Йордан Йовков“, Образователен център ЕВРО – АЛИАНС и обособени помещения в спортна зала „Дунав“. За учениците ОУ „Екзарх Антим I“ учебната година ще започне в сградите на СУ „Св. Климент Охридски“, СУ „Свети свети Кирил и Методий“, ЦПЛР – ОДК и в едно от бившите помещения на ДГ „Каменица“. Имаше проблем с деца от подготвителна група в село Караджово, тъй като се извършва ремонт на сградата, където се обучават, но след наша намеса и взаимодействие с кмеството, се намери вариант да бъдат настанени в подходяща сграда.  Така че всички учебни заведения в града и областта ще посрещнат учениците на 16 септември.

-Какви приоритети си поставяте за новата учебна година?

-На първо място е присъствието на учениците в училище т.е. приротетна за нас е работата по  Механизма за обхват и задържане в клас. Миналата година вложихме изключителен ресурс в това, но няма как да компенсираме загубеното от предишните две години. Нашите проверки, особено в началото,  показваха огромен процент на отсъстващите ученици в някои училища, направили сме над 25 мобилни проверки. Отделно експертите преброяваха учениците от уязвими групи.

Паралелно с това стои въпросът с резултатите на нашите ученици на НВО в 4. и 7. клас. За нас е важно Пловдив област да се представя винаги на ниво.

МОН променя формата на НВО, който все повече се доближава до стандартизираните тестове на PISA – за оценяване на компетентности и умения, а не възпроизвеждане на знания.  Повишаването на  резултатите показва, че нашите ученици са по-функционално грамотни.

Друг приоритет е възпитателната функция. Обявявам тази година на година на ефективната комуникация, индивидуалния подход, необходим за разрешаването на конкретния проблем,

а не общият подход и решения. На съвещанието с директорите преди дни помолих да се концентрират върху ясни цели и задачи, които да водят до резултат.  Трябва да свикнем да разглеждаме всички процеси като в система. Целта ни е да ги подобрим, за да направим нашата работа по-ефективна т.е. учениците да имат своите успехи и да са добри граждани.

Много бях щастлива от резултатите на държавните зрелостни изпити през май месец, когато Пловдив се нареди на трето място в страната.

Независимо, че  резултатите от НВО в 4. и 10. клас не бяха толкова високи, важно е, че щом на  ДЗИ т.е. на изхода, сме добре поставени в България,  всяко едно училище в града и областта е дало своя принос. Министърът на образованието проф. Галин Цоков раздаде преди дни на 120 зрелостници национални дипломи, като от Пловдив са 21. Това означава, че 20% от заслужилите тези отличия са наши ученици.

Тъй като предстои деветокласници да се явят на тест на PISA по природни науки през 2025 година, на моите колеги възложих да направят мотивационни стратегии за тези ученици. 

Те са избрани да представляват страната ни и е важно да осъзнаят, че ще са им необходими уменията, които тестът проверява. Значимостта на това изследване е важна и не трябва да се провявя неглижиране.

-Колко ученици тръгват на училище в Пловдив и областта? Колко първокласници ще чуят първия звънец?

-5861 първокласници във всички училища в Пловдив и областта влизат в класните стаи на 16 септември. Общият брой ученици е 69 364. Искам само да вметна, че в Пловдив са открити две нови частни начални училища – Частно начално училище „Искра“ и Частно начално училище „Хауърд Гарднър“. Ние към края на септември месец с подаването на Списък-образец № 1 и попълването на данните в нашата национална система, ще можем да засечем всеки ученик къде се намира в момента.  Много е динамичен този процес.

-Тази учебна година ще е първата с безплатни учебници за всички ученици от 1. до 12. клас. Този въпрос решен ли е вече?

-Нямаме информация за недостиг на безплатните учебници в училищата. Важно е да се подходи отговорно, за да се съхранят, защото са със срок на ползване три години.

-Дискусията да бъдат или не забранени телефоните в час се води от дни. Какво е мнението Ви?

-Има достатъчно нормативни актове, които и в момента функционират. Това решение трябва да се вземе на ниво училище, даже и на ниво клас. Сигурна съм, че преподавателите ще имат подкрепата на родителите.

Трябва да има възможност телефонът да бъде използван и с учебна цел по преценка на учителя.

Не можем да заклеймяваме нищо, трябва да се търси балансът.

-Какво е пожеланието ви към ученици, учители и родители?

-На всички пожелавам да са много здрави, да търсят и предлагат помощ, да вярват в себе си. Иска ми се да си говорим повече, да проявим емпатия и загриженост към личния проблем. Ако можем да помогнем на някого, да го направим целенасочено и добронамерено, а не просто да отчитаме дейност. На фона на бума на дигиталните ресурси и технологии да не забравяме човешкото си отношение в ежедневните ситуации.

-Вие къде ще откриете учебната година?

-Сутринта в 9 часа ще присъствам на тържеството в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Труд, а в 14.30 ч. ще отида в ОУ „Христо Смирненски“ в  Раковски, където ще се открие новият корпус на училището. Очаква се там да бъдат министърът на образованието проф. Галин Цоков и бившият министър Красимир Вълчев.

-Защо избрахте училището в Труд?

-Както директорът, така и учителите в това училище много се стараят. Една година техните четвъртокласници бяха на първо място на НВО  в областта. Нашите проверки и наблюдения потвърдиха тези техни резултати.

Срещала съм се в РУО-Пловдив и по форуми с някои от учителите от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Труд, знам колко са сплотени като екип и много си обичат работата.

Училището е едно от реновираните на територията на Община Марица, а сега ще открият и библиотека. Там преподава един  най-добрите учители по религия. Има много поводи да избера ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Труд. От друга страна, училищата, които постигат високи резултати, не са само в Пловдив и искам да знаят колегите в областта, че държа на всяко едно учебно заведение./ПловдивПрес

 

 

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...