Новини от Пловдив » Бизнес » Ние, потребителите: Забраната на енергийния прах не го свали от интернет
Бизнес България Важно Здраве Крими

Ние, потребителите: Забраната на енергийния прах не го свали от интернет

  • Проблемен е и начинът на представянето на продукта

 

Снимките и описанието на “енергийните напитки на прах”, които бяха забранени от Комисията за защита на потребителите (КЗП), не са свалени и продължават да фигурират на редица регистрирани в България сайтове, макар да не могат да се поръчват от там. Това отбелязват от онлайн платформата “Ние, потребителите”.

На собствения сайт на единия продукт с домейн с разширение .bg пише “изчерпана наличност”, а на другия, също с разширение .bg – “след изясняване на въпроса и установяване, че приемът не застрашава здравето, ще бъде подновена дейността”.

Това внушава наличието на силен интерес към продуктите и претенция за безопасност. Същевременно те могат да бъдат открити на интернационални платформи, включително с версии на български език. Така на практика към момента българските сайтове рекламират визираните продукти и създават усещането за дефицит, с което изпращат потребителите към междунарони платформи, които са на два клика разстояние, тревожат се от “Ние, потребителите”.

След направена днес, 14.09.2024 г., поръчка на единия от двата забранени продукта през сайт с разширение .com и с българска езикова версия, на имейла се получава следното съобщение: “Вашата заявка беше получена и очаква да бъде обработена след потвържедение за плащане”.

Съвкупността от всички тези обстоятелства може дори да повиши цената на визираните продукти на регистрирани в други държави платформи, с или без български езикови версии. Освен, че най-вероятно ще ги нареди на “рафтовете” до райския газ и ще започнат да се търсят начини за нелегални продажби.

Енергийният сниф не е съвсем “новопроизведен продукт”, както твърдят представители на КЗП. След произнасяне на множество различни специалисти, министърът на здравеопазването във Франция наложи забрана за приемането на продукта по презентирания начин още през юли тази година, както основателят на “Ние, потребителите” Габриела Руменова посочи в ефира на БНТ при появата на българската реклама в социалните мрежи и препоръча да се работи в посока забрана на нелоялната практика.

В дългосрочен план, за да бъдат предпазени ефективно подрастващите и други уязвими групи в обществото, е необходима не само забрана на продукта и то от компетентния орган, но и на начина му на представяне. Защото днес той може да се прилага за този продукт, утре – за друг, подобен. При влизане в сила на заповедта за забрана спрямо този търговец, ще се съзададе национална съдебна практика, която ще е отправна точка за всеки следващ подобен случай, считат още от “Ние, потребителите” и най-важното – на никой няма да му хрумне да произвежда или внася продукти със същия контекст.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...