„Българските институции проявяват единодушие единствено по Македонския въпрос, всички сме единни. За първи път виждам единодушие на всички политически сили, това е чудесно“, каза за БНР проф. Кирил Топалов, бивш дипломат и член на съвместната комисия за историческите въпроси с РСМ. „Трябваше да се обединим срещу едно недопустимо поведение на тази държава, която е част от българската държава през цялото ѝ съществуване. А тази държава беше спасена от зловещата мъст на Милошевич, при разпада на Югославия и България веднага подписа договор и я призна. Второ – давахме оръжие на Северна Македония срещу албански банди. Солун затвори своето пристанище за тях и Бургас стана пристанището за РСМ. Ние защитихме РСМ и Сърбия се възползва от това нещо“, коментира проф. Топалов.
Той сподели, че атаките към България не са от вчера: „Не се вижда краят, защото има стабилна просръбска политика, която е и проруска. Винаги казвам на комисията и по медиите също, че Скопие е фатално зависимо от Белград, а Белград от Москва. Да се взимат предвид тези неща, когато има провокации. Не трябва много да им се обръща внимание, но не бива да се оставят и без отговор.“
Проф. Топалов е категоричен, че това е най-роднинската ни държава на Балканите и цялото Земно кълбо, а хората там си избират президент и управляващи антибългарски настроени. „Това общество е отровено. Ето народът с гласуване, колкото и да фалшифицират избори, обществото им е настроено антибългарски, трябва да им се признае“, каза проф. Топалов. Той коментира и посещението на Гордана Силяновска при президента Румен Радев и обясни, че посещението е приятелско и няма нарушение на протокола. „Върху дипломацията да не се хвърля вина, тя изпълнява каквото й се нарежда от правителството и президентството. Дипломацията прави контактите. Тук вероятно има спонтанно желание на Гордана Силяновска-Давкова, защото детските ѝ години са свързани със София. Вижте колко спонтанно и колко сърдечно прегърна президента“, допълни проф. Топалов. И опосочи, че не е нужно да се веят национални знамена особено при неофициално посещение: „По същото време вицепремиерът им беше на посещение в Хърватия и там нямаше знаме на РСМ, имаше две хърватски, защо там може, а у нас не.“