Новини от Пловдив » България » Цвятко Сиромашки откри учебната година в Професионалната гимназия по каменообработване в Кунино
България Важно Галерии Истории Култура Образование Посоки Туризъм

Цвятко Сиромашки откри учебната година в Професионалната гимназия по каменообработване в Кунино

От Радослав ИВАНОВ

„Вие имате честта и удоволствието да бъдете в едно от най-елитните професионални училища на България. То е останало завинаги в моето сърце, всяка стъпка тук е очарователна“, каза известният български скулптор Цвятко Сиромашки при откриването на учебната година в единственото на Балканите каменоделно училище, което се намира във Врачанското село Кунино. Професионалната гимназия по каменообработване е на 104 години и е втората такава в Европа.

„Този свеж въздух не се забравя, и сега ми напомня за времето преди 55 години, когато за пръви път стъпих тук. Но нещата сега са много различни. Ние тогава бяхме като спартанци. Нямахме топла вода, да не говорим за общежитие, каквото сега имате и което е като скъп хотел. Бяхме по квартири из селото. За да се изкъпем, ходехме в предприятието „Калцид“ наблизо. Но имахме огромна амбиция. Бяхме 41човека само в нашия клас. Заставахме във вътрешния двор сутрин, имахме униформи“, сподели с учениците спомените си от онова време известният скулптор, един от възпитаниците на „Кунинската Магнаурска школа“.

Той подчерта пред младите хора отговорността и значението на каменоделската професия: „Изключително упорит труд се иска за тази твърда материя, с която се занимавате. Някога римляните са изграждали своите градове предимно от камък. Аз съм от Пловдив, него са го наричали „бялата перла на Тракия“, всичко е било в мрамор. Това е изграждано от хора като вас. Вие имате честта и удоволствието да бъдете в едно от най-елитните професионални  училища на България. Базата и възможностите, които имате сега, нямат нищо общо с времето, в което ние учехме тук. Станете достойни последователи на тази силна традиция“, препоръча Цвятко Сиромашки.

Много от възпитаниците на училището след това завършват Националната художествена академия. От Кунино са тръгнали големи имена в българското изобразително изкуство – Недко Кръстев, Цвятко Сиромашки, Данко Байрамов, Маньо Славов, Янаки Кавръков, акад. Симеон Спиридонов, доц. Стефан Янакиев, проф. Димитър Сотиров, Любен Черкезов, Иван Димчев и много други.

Училището е учредено с държавен указ през 1920 година по идея и с основното съдействие на тогавашния подпредседател на Народното събрание, а по-късно вътрешен и военен министър в правителството на Александър Стамболийски Константин Томов, който е родом от Кунино. Държавното каменоделно училище получава силна подкрепа за създаването си от чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в селото идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.

„Традицията на Кунино трябва да бъде пътеводната ни светлина. Именно те ще ни направят по-силни, по-мъдри и по-знаещи. Имате невероятния шанс утре да бъдете част от великата плеяда от творци, прославящи нашето училище у нас и в чужбина“, каза на учениците си директорът на професионалната гимназия Христо Димитров. „Тук ще можете да усвоите тънкостите на една славна професия. Винаги бъдете любознателни, проявявайте инициатива и креативност. Черпете с пълни шепи знания и умения. На най-малките, осмокласниците, пожелавам лека адаптация и смело творческо впускане в магията на каменоделното училище. На 12-класниците – успешно завършване и дипломиране. На всички останали – да са старателни в своето обучение. Не губете ценни мигове, защото времето е днес, а не вчера или утре. Уважаеми колеги, бъдете търпеливи и мъдри. Като истински учители, педагози и наставници изпълнявайте търпеливо мисията, за която сте призвани. Безкористно и всеотдайно. Всекидневно давайте добрия личен пример на младите хора, така те ще изградят ценностната система, от която имат нужда. Желая успешна учебна година, бъдете здрави и на добър час“, каза още в приветствието си директорът.

„Първото нещо, което усетих като сила и енергия в Кунино, беше природата и чистият въздух. В следващия момент, от гарата, първото нещо, което ме грабна, бяха балюстрадите по оградата, дворът на техникума. И така в продължение на четири години. Конкуренцията, която ви очаква в живота е огромна. Завършил съм две художествени академии. Но най-съкровените спомени имам от тук. Когато идвате в това училище, направете всичко възможно, за да се гордеете, че сте част от него. Светът Ви очаква. Чака ви реставрацията на Нотр Дам , чакат ви различни институции, които се нуждаят от каменоделство. Нуждаят се от хора с вашите умения. Затова отдайте всичките си сили и слушайте учителите си. Бъдете здрави“, пожела Сиромашки на учениците от Кунино.

По традиция новоприетите ученици в гимназията ритуално „удрят по един чук с каменоделското шило“ върху специален скален къс варовик, богати находища от който се намират в района. Маестро Сиромашки също показа с каква точност и сила трябва да се обработва камъка и обясни какви усилия са нужни, за да се превърне той в творба.

След ритуала, известният скулптор разказа любопитни детайли около създаването на някои от най-известните си работи.

В изложбената зала „Рудолф Браун“ (наречена е на името на първия директор) на каменоделното училище в Кунино беше открита изложба с фотоси, представящи част от творчеството на Цвятко Сиромашки.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...