Международният технически панаир привлича индустриални компании и стартиращи фирми с възможностите за нови бизнес перспективи. Изложението по традиция отразява тенденциите в икономиката на глобално и национално ниво. Едновременно с това показва как ще се развива индустрията с принадлежащите й отрасли. Тази година 231 фирми и компании от 25 държави се възползват от шанса да представят конкурентните си предимства, иновации и производствени рационализации в Пловдив. Те избират 78-ото издание за осъществяване на директна делова комуникация и изграждане на нови успешни партньорства.
В Пресцентъра на Международен панаир Пловдив започна традиционната пресконференция преди официалното откриване. В нея участват главният директор на Международен панаир Пловдив доц. д-р Иван Соколов, вицепрезидентът на Международна пътна федерация (IRF) Маджид Елабиад, генералният секретар на Конференцията на директорите на Европейските пътни администрации Стийв Филипс, както и модераторът на II регионален конгрес на IRF Георги Харизанов, координаторът на услугата „МултиХоум“ Ина Карова от Енергийна Агенция – Пловдив и търговският директор на МАВА Индустриал АД Даниел Троянски.
„Техническият панаир като събитие отново приковава вниманието на нашите изложители към бъдещето. Тук е мястото на иновациите. Младото поколение има много идеи, които ние внимателно наблюдаваме. Надпреварата за златните медали отново е оспорвана, което означава, че те пазят своя престиж“, каза в началото главният директор на Панаира доц. Иван Соколов.
За първи път Международната пътна федерация „Европа и Централна Азия“ избра Пловдивския панаир за провеждане на своя регионален конгрес в рамките на Техническия панаир. Четиридневният форум е посветен на бъдещето на мобилността и инфраструктурата. Конгресният център на Международен панаир Пловдив очаква над 1500 делегати от цял цвят и 180 лектори в 20 тематични направления. Конференцията включва също изложбена част с участието на компании – лидери в пътното строителство, специализирани софтуерни продукти, умна пътна маркировка, производители и доставчици на оборудване, проектантски и инженерни фирми.
„В Института по транспортна инфраструктура работим с най-добрите в света. Целта ни е да доведем тези лидери в България, да ги запознаем с българския бизнес и администрацията, с хората, които вземат решенията. И след това да дадем възможност на нашия бизнес да обмени опит със световните лидери в тази сфера. И Пловдивският панаир е точното място за това“, каза модераторът Георги Харизанов.
Техническото изложение тази година комбинира специализирани експозиции, посветени на машиностроенето, енергетиката, дигиталните технологии, авиоиндустрията, модерното строителството, „кръговата икономика“, екопроизводството. Едни от най-важните акценти са системите за добиване и съхранение на енергия от алтернативни източници, паралелно с ефективните решения за намаляване на снергийните разходи. Различни видове нискоенергийни строителни материали, фотоволтаични централи и ветрогенератори, модули и елементи, изолации и други приспособления гарантират справяне с това предизвикателство.
„За мен е чест да участвам в организирането на Втория конгрес на Международната пътна федерация за Европа и Централна Азия. Тя върви заедно със 17-та Конференция за национална пътна инфраструктура. Щастливи сме, че можем да организираме този форум на толкова високо ниво. Събрали сме се тук хората, които взимат решенията, експертите в областта на пътната инфраструктура и конференцията ни дава възможност да обменяме информация и да подобрим състоянието на пътната инфраструктура не само на национално, но и на световно ниво“, каза вицепрезидентът на Международна пътна федерация (IRF) Маджид Елабиад.
„Ние също сме доволни, че имахме възможността заедно с Международната пътна федерация да организираме това сълитие. Защото следващата година ръководството на нашата федерация ще се поеме от българската пътна администрация. Ние се срещаме тук, за да можем да подготвим българското председателство и да акцентираме върху темите, по които ще работим през следващата година. Именно подобряване на свързаността в посока север-юг и изграждане на висококачествена пътно-инфраструктурна мрежа“, заяви генералният секретар на Конференцията на директорите на Европейските пътни администрации Стийв Филипс.
Специализираното изложение „МултиХоум“ представя съвременни решения за обновяване на жилищния фонд и обогатява съдържателно експозицията.
„Проектът „МултиХоум“ е хъб и платформа за сътрудничество на заинтересованите страни за ускорено жилищно обновяване в област Пловдив и е създаден и се координира от Енергийна Агенция – Пловдив. Проектът ще създаде интегрирана услуга за консултации за декарбонизация на жилищния сграден фонд за граждани, енергийно обновяване на сградите, подмяна на отоплителните уреди и инсталации и внедряването на индивидуални ВЕИ инсталации в област Пловдив“, обясни координаторът на „МултиХоум“ Ина Карова.
78-ото издание на Международен технически панаир привлича 231 компании – директни производители и търговски представители, от 25 държави : Австрия, Белгия, България, Германия, Египет, Индия, Италия, Испания, Китай, Монголия, Мозамбик, Обединени Арабски Емирства, Пакистан, Полша, Румъния, САЩ, Сирия, Сърбия, Турция, Финландия, Франция, Хърватия, Чешка република, Швеция, Швейцария. Новите изложители са 68 фирми – чуждестранни и български. Изложението комбинира специализирани експозиции, посветени на модерното екологично строителство, машиностроенето, енергетиката, дигиталните технологии в производството, дома и търговията, тежка техника, хибридни автомобили, авиостроителство. Форумът отразява тенденциите и новостите в индустрията, създава възможности за разширяване на партньорства и осъществяване на полезни контакти. Всички събития от богатата делова програма са подчинени на целта за споделяне на индустриални постижения и презентиране на иновации.