Новини от Пловдив » Градът » С 4300 първокурсници Пловдивският университет откри новата академична година
Градът Образование Общество Пловдив

С 4300 първокурсници Пловдивският университет откри новата академична година

С над 17 000 студенти, от които 4 300 първокурсници, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ откри новата академична 2024/2025 година. Тържествената церемония се проведе днес в спортната зала на висшето училище.

Сред официалните гости на събитието бяха: Наталия Митева – заместник-министър на образованието и науката, Атанас Узунов – председател на Общински съвет Пловдив, инж. Борислав Стаматов – изп.д. омбудсман на Община Пловдив, д-р инж. Атанас Ташков – заместник-областен управител на Пловдив, Марияна Симеонова – началник на отдел в РУО – Пловдив, проф. д.н. инж. Галин Иванов – ректор на Университет по хранителни технологии Пловдив, проф. д-р Тоня Георгиева – заместник-ректор на Аграрен университет – Пловдив, проф. д-р Стела Митева-Динкова – заместник-ректор на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, проф. д-р Антон Андонов – заместник-ректор на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, Димитър Минев – директор на Народна библиотека „Иван Вазов“ и член в Съвета на настоятелите към ПУ „Паисий Хилендарски“ и други.

„Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е стожер на образованието не само в България, но и в Европа, което несъмнено е повод за заслужена гордост. Затова със самочувствие можем да кажем, че нашата Алма матер има огромен принос на полето на българското образование“, каза в приветственото си слово ректорът на най-голямото висше училище в Южна България проф. д-р Румен Младенов. Той допълни, че Пловдивският университет не просто предава знания, но вдъхва и укрепва ценности, създава критично мислене и подготвя младите хора за изключително важна обществена мисия – да поддържат силен пламъка на знанието, да се борят той да победи интелектуалния мрак. Проф. Младенов увери първокурсниците, че са на правилното място, защото в динамичната, сложна и конкурентна среда ПУ се нарежда сред първите университети в България не само по брой студенти, но и по качество на образованието. Той подчерта, че във висшето училище се обучават над 17 000 студенти в 106 бакалавърски, 119 магистърски и 74 докторски програми от 27 акредитирани професионални направления. Ректорът припомни и че от 22 юли 2021 година университетът е избран за изследователски.

„Вашият университет е не само второто по големина висше училище в България, но и академичен център на един от най-динамично развиващите се индустриални региони в страната, който подготвя кадри за все по-изискващия бизнес“, отбеляза в словото си заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева. Тя подчерта, че не е случаен фактът, че според рейтинговата система на висшите училища безработицата сред завършилите Пловдивския университет е сведена до под 2% за последните пет години. Заместник-министърът поздрави ръководството и преподавателите за това, че са адаптивни и гъвкави и във времето са доказали, че успяват успешно да се адаптират както в използването на новите технологии, така и в развиването на това, което може да се нарече университет на бъдещето.

От името на първокурсниците слово произнесе Ева-Йоана Стаматова, приета в специалност Българска филология. По традиция на церемонията и тази година на първокурсниците бяха предадени университетските инсигнии – символичният ключ към университетското знание, знамето на висшето училище и копие от „История Славянобългарска“, написана от Паисий Хилендарски през далечната 1762 г.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...