В Пловдивския университет започва научната конференция „Околна среда и здраве: социо-технически бариери и перспективи за издигане на качеството на живот на човешките колективи“. Научният форум е организиран от „Жан Моне Център за високи постижения“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Конференцията ще се проведе на 10 и 11 октомври.
В нея ще вземат участие учени, изследователи и преподаватели от Пловдивския университет, Медицински университет, БАН, РИОСВ Пловдив, директорът на НАО Рожен – доц. Никола Петров и представители на граждански организации.
Форумът ще предостави платформа за диалог между учени и изследователи от природните и социалните науки, преподаватели и лекари от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Медицински университет-Пловдив. В дискусиите са поканени и експерти от институциите на местната и държавна власт, както и представители на гражданските организации, ангажирани с политиките и системите за управление на околната среда, мониторинга и контрола на качеството на въздуха и водите.
Специален фокус на конференцията е изучаването на влиянието на екологичните фактори (абиотични и антропогенни) върху индивидуалното и обществено здраве, както и въпроса за същността и обсега на климатичните промени.
В рамките на първия ден от конференцията учени от групата за „Изследване и анализ на околната среда“ по проекта „Дигитални устойчиви екосистеми – технологични решения и социални модели за устойчивост на екосистеми (ДУЕКОС)“, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, ще представят нови подходи и методи в изследванията на замърсяването на въздуха, водите и почвите, както и рисковете за индивидуалното и общественото здраве, за които то е значим фактор. Изследователи от българския екип по проекта „Персонализирано изследване за първична превенция на рака чрез участие на гражданите и дигитално активирана социална иновация“, финансиран по програма „Хоризонт“ на Европейския съюз, ще представят резултати от усилията им за разработване на алгоритъм за оценка на риска от развиване на онкологични заболявания на граждани и общности, населяващи населяващи зони с висока концентрация на радон.
Вторият ден от събитието е посветен на споделяне на опит и резултати от различни инициативи и програми, насочени към управлението на околната среда и изграждането на здравословна социална среда и качество на живот. В този модул са поканени да участват изследователи, експерти от публичните институции и представители на граждански организации.
Конференцията е поредната инициатива на „Жан Моне център за високи постижения“ при Пловдивския университет за изграждане на нов модел на взаимодействие между науката, политиката и гражданското общество.