Галина ГЕОРГИЕВА
Изкуственият интелект вече разпределя досиетата на пациентите с ТЕЛК в цяла България. След разглеждането на документите хората получават становището от съответната комисия по местоживеене.
„От 25 юни влезе електронната система. Когато се подаде заявление, по електронен път се сканират всички документи и епикризи и се разпределя в цялата България. Хората не знаят, че досиетата се разпределят електронно и започват да питат как ще отидат до Козлодуй или Разград. Документите отиват там, а не пациентите. Изкуственият интелект ги разпределя. Ние можем да кажем само къде е разпределена преписката и на коя дата евентуално ще бъде разглеждана“, заяви на пресконференция директорът на РЗИ д-р Аргир Аргиров.
Подаването на документи и справките за движението на преписките до момента са извършвани на едно и също гише, но вече хората ще се редят на две отделни опашки. „Недно и също гише пациентите чакаха да подадат заявленията за освидетелстване и преосвидетелстване, както и да направят справки за движението на техните преписки. С оглед на това да не се изнервят хората и да не се създават неприятни ситуации, решихме да разделим потоците“, обясни д-р Аргиров.
От понеделник заявления ще се подават в един кабинет, а справките ще се получават на друго гише. Д-р Аргиров уточни, че проверката за движение на конкретна преписка ще се прави срещу лична карта, а запитванията по телефона ще са ограничени.
От 14 октомври информация за движението на заявленията ще се получава на първия етаж в сградата на РЗИ (при Центъра за административно обслужване).
Пред Регионалната комисия за медицинска експертиза има табло, на което е посочена информация за пътя от подаване на заявлението до влизане в сила на самото решение. Малко са хората, които проявяват интерес да го прочетат.
„Увеличиха се въпросите къде е разпределена преписката на съответния човек и кога е насрочена датата. досега го правихме по електронната поща, но сега и на място могат да се правят стправки, уточни д-р Катя Георгиева – директор на Дирекция „Медицински дейности“.
Съгласно чл. 69 от Наредбата за медицинска експертиза хората могат да подават декларация по желание за дефинитивно състояние. Д-р Аргиров посочи като пример, че ако един пациент има диабет и няколко други заболявания, подава декларация за диабет и получава пожизнено процентите, които определи състава на ТЕЛК само за диабет.
В Пловдивска област има 13 Териториални експертни лекарски комисии ( ТЕЛК ) към държавни и общински многопрофилни болници. Освен в Пловдив експертни комисии има в Карлово, Асеновград, Първомай и Раковски.
От началото на 2024 година са подадени 17 500 заявления за освидетелстване. Справките сочат, че около 30 000 годишно са решенията, издавани от досегашните седем комисии. С разкриването на новите шест ТЕЛК -а е възможно да бъдат увеличени. През 2023 г. освидетелстваните лица са със 7000 души повече спрямо предходната година, но за 2024 г. все още не е правена справка./ПловдивПрес