На голям протест излязоха жителите на селата Трилистник Скутаре и Рогош. Както вече съобщихме, хората са недоволни от забавеното изграждане на жп надлеза между Трилистник и Рогош.
„Повече от година строежът е незавършен и все още нямат яснота, кога надлезът ще бъде довършен. Вместо безопасна и удобна връзка между селата, сме принудени да използваме опасни и компрометирани алтернативни маршрути“, заявиха недоволните пред ПловдивПрес.
От трите села настояват за ясни и конкретни срокове от НКЖИ за завършване на надлеза, за да се осигури безопасно придвижване и спокойствие за всички жители и преминаващи. Също така жителите искат незабавна рехабилитация на алтернативния път между Трилистник и Скутаре и поддържането му в добро състояние до окончателното приключване на строителните дейности и пускането на надлеза в експлоатация.
„Вече не можем да се примиряваме с бездействието и безотговорността на институциите! Стотици хора ежедневно рискуват, преминавайки по разбития алтернативен прашен и осеян от дупки междуселски път, а други са принудени да удължават маршрута си с над 20 километра през опасния участък на АМ Тракия от 137-я до 141 км. Всички се питаме – докога?
Настояваме НКЖИ и отговорните институции да дадат конкретни отговори и да предприемат незабавни действия за спешно довършване на надлеза и въвеждането му в експлоатация! Няма да отстъпим, докато не видим реален напредък и решаване на проблема“, споделиха протестиращите.
„Пътят е на територията на Скутаре и постоянно, когато големите дупки се отворят, хората се обръщат към мен. Всеки път започва борба с фирмата изпълнител, за да започнат да закрепят съоръжението. Това е всеки път и не е решение. Най-голямото задължение е на изпълнителите, чиито камиони разбиват пътя всеки ден. Отговарят ми, че ще го поправят, ако осигурим материал. Веднъж го сторихме на добра воля, ама всеки път може ли? След всеки дъжд трябва да се поправя“, коментира кметът на скутаре Катя Тодорова.
„Фирмата изпълнител плаща неустойки. Къде са тези пари и защо от тях не се отделят средства за ремонт“, попитаха протестиращите.
„По всякакъв начин, както и местните власти, се опитваме да съдействаме. Срокът за завършването е 30 ноември“, обясни Емил Манчев, зам.-ръководител на проекта от НКЖИ.
Хората обаче не вярват, че това ще се случи. Те предупредиха, че ще излязат на нови протести, ако сегашният обещан срок не бъде спазен.