Пълноценното хранене е един от най-важните аспекти на воденето на здравословен начин на живот. Но в съвременното забързано и натоварено ежедневие човек доста често прави хранителни избори, които са далеч от полезни.
По този начин обаче лишаваме организма си от съществени микроелементи, които са ни необходими, за да бъдем здрави. Сред тях са калций, желязо и витамини С и Е. А когато не си ги набавяме, тялото ни започва да го подсказва. Ето пет признака, че ни липсват хранителни вещества.
Чупливи нокти
Чупливите нокти означават, че имаме дефицит на протеини и желязо. Добре е да си набавяме по 0.8 грама протеин на килограм от телесното ни тегло, колкото е препоръчителният дневен прием.
Храните, на които е добре да наблегнем, са месо, риба, спанак, боб, пълнозърнести храни и яйца.
Потрепване на клепачите
Потрепването на клепачите или дори крайниците е признак, че ни липсва магнезий, който е от съществено значение за предаването на нервните импулси в тялото ни.
Миокимията е състояние, свързано със спонтанни спазми на клепача, предизвикани от стрес, умора, консумация на кофеин, електролитен дисбаланс, както и напрежение на очите от прекалено дълго взиране в компютър. Определени лекарства също могат да влияят, а по-рядко става дума за нарушения на нервната система и мозъка.
Щракане или пукане на ставите
Пукането или щракането на ставите, особено на коленете, е често срещано, най-вече с напредването на възрастта на хората. Въпреки това, то все пак може да бъде и признак за дефицит на витамин D3 или калций.
Както добре знаем, калцият изгражда и поддържа здрави кости, докато витамин D пък помага на тялото да усвоява калция от храни като млечните продукти например.
Преждевременно побеляване на косата
За преждевременно побеляване на косата се прима, когато засяга млади хора в двайсетте им години. Макар че учените не знаят точно защо се случва, го свързват с генетика, автоимунни заболявания, тютюнопушене, стрес и недостиг на витамини.
Белите коси могат да означават, че ни липсва витамин В12, който е от съществено значение за производството на червени кръвни клетки и транспорта на кислород. Също така обаче може да е признак и за дефицит на мед. Той пък е отговорен за производството на меланин, който придава цвета на косата ни.
Лесно образуване на синини
Причините за лесно образуване на синини могат да бъдат няколко. Сред тях са напредването на възрастта, защото кожата изтънява с времето; генетика, тъй като някои хора просто са по-податливи на лесно образуване на синини; медицински състояния като синдром на Кушинг и синдром на Елерс-Данлос; както и лекарства, които могат да попречат на съсирването на кръвта.
Недостигът на витамини обаче също може да е причина за лесното образуване на синини по тялото ни. Най-вероятно е да ни липсват витамин С, който е важен за образуването на колаген, както и витамин К1, който пък помага за съсирването на кръвта, обяснява гастроентерологът Саураб Сети, цитиран от New York Post.
Източник:lifestyle.bg