Новини от Пловдив » Бизнес » Арабска питка и нудли със соев сос, моля? Пловдив се утвърди и като Световна кулинарна столица
Бизнес Важно Гурме Добрите примери Култура Кухня Маршрути Мнения Пловдив Пловдив Важно Посоки Храни и напитки

Арабска питка и нудли със соев сос, моля? Пловдив се утвърди и като Световна кулинарна столица

Фестивалите за храни и напитки в Пловдив са неотменна част от културния календар.
  • Появата на магазините за екзотична храна под тепетата потвърждават максимата, че в най-стария град в Европа етническата хармония се смята като част от ДНК-то на местната култура

Теодора ВЪЛКАНОВА, стажант-репортер в ПловдивПрес


Пловдив е мултикултурен град, много преди да се утвърди като столица на културата и пловдивчани се гордеят с това. Неслучайно в най-стария град в Европа етническата хармония се смята като част от ДНК-то на местната култура. Пловдив е хилядолетен пример за съвместно съжителство на българи, евреи, арменци, турци, гърци, цигани, а през последните години тук трайно се установиха етнически диаспори от Близкия Изток, Украйна, Северна Африка. Тук църквата и джамията са на една улица или през две преки, попът, равинът и ходжата дори си пият кафето в „Капана“ или в Стария град.

Ашуре

Вероятно затова пловдивчани възприеха като нещо нормално роенето на десетки магазини за екзотична храна, което придава още по-шарен облик на града под тепетата.

Затова всеки пловдивчанин, на въпрос кое е типичното пловдивско ястие, би се затруднил да отговори. По-старите филибелии биха се сетили за варен геврек, още по-старите, няма как да не споменат шкембето, а за бумбарника до Тримонциум се носят легенди.

Легендарният Бумбарник

Разбира се, няка как да не споменем и за десетките рецепти за приготвяне на маришкия сом и „морските пъдпъдъци“ – жабешките бутчета, които правеха опашки от ценители пред „Малкия Бунарджик“.

Легендарни завадения за хранене като Млечния бар „Здравец“, сладкарницата на Джумая джамия с шекер кафе на пясък и бяло сладко, подкрепено с баклава, ашуре, кюнефе, кадън гюбек, кадаиф, тулумба или други „горчиви“ от сладост вкусотии.

Варен пловдивски геврек със сусам. „Всички помним вица: А дупката безплатна ли е? Тогава, един геврек с по-голяма дупка, моля“. Геврекът се яде по всяко време и от богаташи, и от бедняци. 
Кадър: Brother’s food, ФБ

Любимите на поколения пловдивчани пирожки с мармалад или извара на ъгъла срещу халите. А легендарната сладкарничка на Главната срещу бившето кино „Ботев“, където дечурлигата се отбиваха и преди, и след филма да опънат по една голяма боза с мит с кашкавал или кренвирш?

Дюнерите пък от години са на всеки ъгъл и спасяват от глад закъснели среднощни компании.

От няколко години в Културната столица на Европа се отвори нова голяма кулинарна и бизнес ниша. Градът стана дом на множество магазини за екзотична храна, предлагащи уникални продукти от различни краища на света. Тази тенденция не само обогатява кулинарния пейзаж, но и отразява нарастващия интерес на пловдивчани към международната кухня и култури.

Основна причина за появата на тези магазини е глобализацията и увеличаването на миграционните потоци. Като все по-предпочитана туристическа дестинация, а и добро място за живеене Пловдив привлича все повече хора от различни националности, които искат да съхранят своята културна идентичност, включително и кулинарната.

С увеличаването на арабските, корейските, турските и италианските общности, търсенето на автентични хранителни продукти нараства. Тези нови магазини не само предлагат специфични храни, но също така служат като места за културен обмен, където пловдивчани могат да се запознаят с различни традиции и навици.

Един от новите арабски магазини, „Розадам“, предлага разнообразие от традиционни подправки, пасти и сладкиши. В него можете да намерите автентични съставки за хумус, табуле и различни видове арабски хляб. С увеличаването на интереса към Близкия изток, „Розадам“ отговаря на търсенето на качествени продукти и се стреми да задоволи желанията на клиентите. Намира се на ул. „Христо Г. Данов“ 25. Вече на няколко места в града ни посрещат подканящи табели „Шоколад от Дубай“.

Италианската кухня, известна със своето разнообразие и вкус, е представена в Пловдив с магазин „NAK Market“. Тук можете да откриете всичко необходимо за приготвянето на автентични италиански ястия – от пресни пасти и сосове до традиционни италиански десерти. Италианската храна е особено популярна в България, а „NAK Market“ предлага качествени продукти, които позволяват на клиентите да създават автентични италиански ястия в домашни условия. Магазинът се намира на ул. „Кръстьо Раковски“ 27.

Корейският хранителен магазин в Пловдив е на мястото на бившата „Даяна“

С нарастващата популярност на корейската кухня, „K-FOOD shop“ привлича внимание с уникалните си корейски съставки, като кимчи, соев сос и нудли. Този магазин предлага автентични корейски ястия и съставки, а интересът към корейската култура, включително храна и K-pop, допринася за разширяване на предлагането на корейски продукти в Пловдив, намиращ се на бул. „Цар Борис Обединител“ 101.

Турската кухня също играе важна роля в кулинарното разнообразие на Пловдив. Магазинът „Бахарика“ предлага богат асортимент от подправки, сладкиши и различни видове хляб, сред които популярната баклава и лахмаджун. Турската кухня е известна със своето разнообразие и естетиката на ястията, което я прави привлекателна за много клиенти, желаещи да опитат традиционни ястия, десерти както и разнообразие от здравословна кухня. „Бахарика“ се намира на бул. „Васил Априлов“ 90.

В тази ниша влизат и най-стариата хранителна верига „Берьозка“, която предлагаше основно руски продукти. С увеличаването на интереса към разнообразието от кухни и култури, градът стана дом на множество специализирани магазини, които не само разнообразяват предлагането на храна, но и насърчават културния обмен между различни нации.

Все повече пловдивчани се стремят да опитат нови вкусове и да обогатят кулинарния си опит. Магазините за екзотична храна стават важна част от ежедневието на града, предоставяйки нови и вълнуващи възможности за гастрономични приключения. С развитието на кулинарната сцена, Пловдив не само запазва своите традиции, но и обогатява културния си пейзаж, предлагайки на жителите уникален шанс да се потопят в разнообразието на световната кухня.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...