Новини от Пловдив » Градът » Община Пловдив засади 200 божура, дарени от китайския град Хъдзъ
Градът Общество Пловдив Случка на деня

Община Пловдив засади 200 божура, дарени от китайския град Хъдзъ

Разноцветни китайски божури ще красят Гребната база на Пловдив. Те са дарение от китайския град Хъдзъ по случай 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китай. На церемонията по официалното откриване на градината с божурите присъстваха зам.-ръководителят на посолството на Китай в България Уан Мин, областният управител проф. д-р Христина Янчева, зам.-кметът по финанси Женя Петкова, председателят на Общински съвет – Пловдив Атанас Узунов, директорът на ОП „Градини и паркове“ Антон Георгиев, представители от град Хъдзъ и китайския културен център в София.

„Божурът е смятан за „краля на цветята“ в Китай, символ на богатство, късмет и просперитет. България, от своя страна, е известна като „страната на розите“, а розата символизира любов, хармония и красота. Очаквам с нетърпение следващата пролет, когато китайските божури и българските рози ще разцъфнат заедно на тази земя, предоставяйки на пловдивчани едно живописно място, което да радва очите и омагьосва душите“, заяви в приветствената си реч зам.-ръководителят на посолството на Китай в България Уан Мин.

Божурите са 200 на брой и са засадени в непосредствена близост до Младежки център – Пловдив. Очаква се те да цъфнат следващата пролет в 6 различни цвята.

Зам.-кметът по финанси Женя Петкова приветства гостите и благодари за ценния дар от град Хъдзъ.

„Всяко цвете тук ни напомня, че обединените ни усилия и взаимното уважение могат да донесат истинско благоденствие и хармония за бъдещите поколения. Вярвам, че партньорството между България и Китай ще продължи да процъфтява. Надявам се, че тези божури ще са само първата от многото взаимни инициативи, които ще свързват нашите две страни с още по-здрави връзки“, заяви Женя Петкова.

Областният управител проф. д-р Христина Янчева отбеляза, че в Родопите се намира едно от най-големите находища на божур в България, който е включен в Червената книга.

По повод събитието от китайския културен център бяха организирали работилница за китайска калиграфия и живопис, както и фотоизложба, на която гостите можеха да видят как изглеждат самите божури и да се запознаят с тяхното значение.

В края на церемонията официалните лица бяха поканени да засядат един от божурите заедно. Музиканти представиха изпълнения на традиционни китайски инструменти, а гостите разгледаха изложба на културно-творчески произведения.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...