Ситуацията в северната част на ивицата Газа е „апокалиптична“ в условията на израелската военна офанзива срещу бойците на радикалната палестинска групировка „Хамас“ в този район, предупредиха днес високопоставени служители на ООН, предаде Ройтерс.
„Цялото палестинско население на Северна Газа е застрашено във всеки един момент от смърт от болести, глад и насилие“, се казва в съвместна декларация, подписана от ръководителите на служби на ООН, сред които са Фондът на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ), Световната продоволствена програма и други благотворителни организации.
Израел започна масирана военна операция в северната част на населения с палестинци анклав в началото на миналия месец. САЩ заявиха, че се стремят да следят внимателно действията на техния съюзник, за да се избегнат всякакви съмнения за водене на целенасочена „политика на глад“ в анклава.
„Хуманитарната помощ не може да бъде поддържана на равнищата на потребностите заради ограничения в пропускателния режим. Липсват основни, животоспасяващи продукти. Служителите на благотворителните организации не могат да вършат своята работа в условията на сигурност и са възпрепятствани от израелските сили и от невъзможността да достигнат безопасно до хората в нужда“, се казва в декларацията.
Службите на ООН призовават всички страни в конфликта в Газа, който избухна на 7 октомври 2023 година, да пазят мирните граждани и настояха Израел „да сложи край на издевателството си над Газа и над служителите на благотворителните организации, които се опитват да помогнат“.
Израелската мисия в ООН отказа да коментира декларацията, отбелязва Ройтерс. Постоянният представител на Израел при ООН Дани Данон заяви миналия месец пред Съвета за сигурност, че проблемът в ивицата Газа не е в липсата на хуманитарна помощ, отбелязвайки, че над един милион тона пратки са влезли в анклава през последната година. Данон обвини ислямисткото движение „Хамас“ в присвояване на помощите.
Междувременно ръководителката на Американската агенция за международно развитие Саманта Пауър обсъди днес с израелския посланик в САЩ Майкъл Херцог наближаващия краен срок на ултиматума на Вашингтон към Израел – или да подобри ситуацията с достъпа на хуманитарна помощ в Газа, или да започне да получава по-малко американска военна помощ.
Говорителят на Американската агенция за международно развитие Бенджамин Суарато заяви, че Пауър и Херцог „са разговаряли за необходимостта до хората в Газа да достига повече подкрепа“. В писмо от 13 октомври САЩ заявиха на Израел, че имат на разположение 30 дни да предприемат мерки по подобряване на положението с достъпа на хуманитарна помощ в ивицата./ПП