По темите за приемането на еврото, за българската сигурност и отбрана, за емигрантите и приемането на България в Шенген се срещат най-много фалшиви новини. Това споделят представители на регионални медии в проучване чрез анкета, направена през 2024 г. Анкетата е част от Анализ на информационната среда в местните медии – дезинформация и фалшиви новини, изготвен от Българското училище за политика „Димитър Паница“ по проект „Контрапропаганда близо до вас – подобряване на капацитета на местни медии и местни информационни сайтове за справяне с дезинформацията и фалшивите новини“. 73% от анкетираните смятат, че по темата за приемането на еврото в България има най-много фалшиви новини. Емигрантите в България и националната сигурност и отбрана се възприемат също като теми с висока опасност от невярна информация, като са посочени съответно от 54% и 43% от анкетираните журналисти. И темите за „унищожаването“ на българската икономика и приемането на България в Шенген се оценяват като високорискови (33% и 38%). Демографската криза и споровете с промени в учебниците и образованието се отбелязват като най-малко опасни според анкетираните (17% и 19%). Интересно е, че въпроси като равенството на половете и домашното насилие, както и правата на ЛГБТ и хората с различна сексуална ориентация са с по-ниски проценти на възприемане за висока опасност (20% и 15%), но те все пак явно са внимателно следени теми. Изводите от това са, че теми, свързани със сигурността, икономиката и миграцията са силно податливи на дезинформация и са възприемани като най-опасни за обществото.
43% от анкетираните представители на местни медии казват, че те самите всеки ден или почти всеки ден попадат на новини или информация, които смятат, че изопачават факти или са фалшиви. 1/3 твърдят, че това им се случва поне веднъж седмично.
В продължение на темата е и въпросът за наличието фалшиви новини в медиите, в които работят или издават включените в проучването. 66% от тях твърдят, че в медиите им няма проблем с фалшивите новини, а 8% откровено не се интересуват от това и не желат да отговорят на въпроса. 26% от анкетираните казват, че се сблъскват с фалшиви новини, само когато търсят информация в работния си процес.
Логическото продължение на въпроса за проблема с фалшивите новини е и питането за начините, по които отговорилите на анкетата преценяват истинността, неистинността или степента на дезинформация в информационния поток. С най-висок процент са два отговора – „проверявам източниците, публикували информацията“ (97%) и „проверявам източниците, посочени в самата информация“ (92%). „Питам специалисти“ (84%) и „проверявам в интернет с търсачка“ (84%) са други начини, по които местните журналисти разбират дали това, което слушат и гледат, е достоверно и точно. Само 46% от анкетираните казват, че проверяват информацията във факт-чек платформи. Успокоително стои процентът (76) на отговорилите, че техни материали не се е случвало да се повлияват от фалшиви новини неволно. 24 процента, една четвърт, обаче казват обратното.