Министерството на енергетиката и аз като министър не разполагаме с информация за потенциална сделка за продажбата на „Лукойл Нефтохим България“. Притеснява ме липсата на каквато и да е информация по официален път, затова още днес ще отправим официални запитвания и до акционерите, и до оперативното ръководство на рафинерията за тази потенциална сделка.
Това заяви в Министерския съвет служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод информацията за потенциалната продажба на „Лукойл Нефтохим България“, предаде БГНЕС.
Малинов уточни, че в МЕ не е предоставена информация нито от мажоритарния акционер в „Лукойл Нефтохим България“, нито от оперативното ръководство на мениджмънта на рафинерията, нито от представителя на държавата, който е в Надзорния съвет на дружеството. „Ако получим такава информация, ще я анализираме и ще изготвим нашия доклад“, каза той и обясни, че тъй като не е запознат, не може да коментира нито посочения от медиите нов собственик на рафинерията, нито е запознат със структурата, нито със състава на тази собственост.
Мнението на енергийния министър е, че правата, с които българската държава разполага, съгласно т.нар. златната акция, са прекалено лимитирани и дори и при промяна на собствеността, неговото настояване ще бъде да има по-голяма възможност не само за получаване на информация при промяна на собствеността, но и за изразяване на категорично мнение по отношение на такъв тип процеси.
„Първо, ние трябва да разполагаме с необходимата информация по отношение промяна на собствеността на рафинерията. След като и ако получим такава информация, ще направим обстоен анализ по отношение както на пазара горива в България и какво отражение това би могло да има, както и по отношение на фискалната политика на държавата, а именно приходната част на бюджета“, обясни Малинов и допълни, че едва след това докладът ще бъде внесен в 51-ото Народно събрание, където да бъде взето решение.
Попитан може ли една такава продажба да бъде блокирана, ако докладът покаже, че тя е неблагоприятна за страната ни, министърът на енергетиката поясни, че служебното правителство има пълно уважение към частната собственост, каквато е рафинерията, но също така следва да бъде обърнато внимание, че рафинерията изпълнява не само стратегически дейности, но е и стратегически обект, което е част от националната сигурност на България.
„Ще анализираме потенциала на един такъв купувач. В предишни Народни събрания е имало предложения от народни представители именно такъв тип сделка за промяна на собствеността да става с решение на Народното събрание“, припомни Малинов и отбеляза, че от тази гледна точка националните приоритети и националната сигурност трябва да бъдат защитавани.