Новини от Пловдив » Култура » Галерия „Възраждане“ показва Димитър Рашков за 70-годишния му юбилей
Галерии Култура Пловдив

Галерия „Възраждане“ показва Димитър Рашков за 70-годишния му юбилей

Юбилейна изложба на големия творец Димитър Рашков подрежда галерия „Възраждане“. Експозицията носи името „Доказано“, официалното откриване е на 12 ноември от 18 ч., а всички ценители са добре дошли, канят организаторите.

Творбите ще можете да разгледате на живо, в салона на галерията, както и на сайта и на фейсбук страницата на галерията през следващите две седмици – до 25 ноември 2024 г.

Само след броени дни прекрасният творец Димитър Рашков ще навърши 70 години. Постигнал висини в творчеството си, той спокойно ще прекрачи следващите години, за да продължи да създава и обогатява своя скулптурен свят. Неговите, меко казано, окръглени персонажи, все така витийстват в забавния, изпълнен с хумор и човещина, мир на художника. Пиянстват, любят се страстно, правят поразии, заобиколени от любимите на автора магарета, прасета и прочие, описва галеристката Краси Алексиева.

Съвършените детайли и ситуации провокират зрителя искрено да се забавлява, да се усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани.

Но, голямата изненада ще бъдат маслените картини на твореца. Рядко скулптор може да постигне такова живописно майсторство – Рашков го прави. Магични цветове в магични пейзажи.

Биография:

Димитър Рашков е български художник и скулптор, виртуоз на малката пластика. Роден е на 30 ноември 1954 г. в град Карлово. През 1981 г. се дипломира от Националната академия за изящни изкуства в София със специалност „Скулптура“ в класа на проф. Димитър Даскалов. Член на Съюза на българските художници от 1981 г. Членува в обществото на художниците „Филипопол“ в Пловдив. В периода 1981 – 1985 г. преподава в Художествената гимназия в Казанлък. В периода 1986 – 1992 г. работи като главен художник в Община Карлово и уредник в Градската Художествена Галерия, а в периода 1997 – 2004 е неин директор. През 2000 г. печели конкурс на Съюза на българските художници за творчески престой в културния институт “Cité des Arts” – Париж, Франция. През 2018 г. е удостоен с диплом за почетен професор в университета „Александър и Николай Столетови“ в руския град Владимир.

Авторът е носител на множество престижни национални и международни награди за творчеството си, някои от които „Сребърно Възраждане“ за постижения в областта на скулптурата; Награда „Гаскар“ в XVI Биенале на Хумора и сатирата, Габрово; Награда за многогодишен принос в изобразителното изкуство, Пловдив; Голяма награда за постижения в изобразителното изкуство на Община Враца; Награда за рисунка на Международното биенале „Изкуството на миниатюрата“, Русе: Награда на Община Бургас за творчески постижения; Награда за скулптура от VIII Биенале за малки скулптурни форми.

Негови творби присъстват в Националната художествена галерия, както и в колекциите на градски художествени галерии в страната и в частни колекции в България и в чужбина. Димитър Рашков дарява множество свои творби на обществени институции и фондове и за различни благотворителни каузи.

Автор е на редица паметници и бюстове, сред които бюст паметник на Васил Левски в с. Соколица; монумент „Героично минало и настояще“, гр. Карлово; бронзов релеф на братята Евлогий и Христо Георгиеви, гр. Карлово; скулптура „Бакхус“, гр. Карлово; статуя на св. Георги в Санкт Петербург; Бюст-паметник на братята Димитър и Константин Миладинови в Двора на кирилицата в старата столица Плиска; барелефът на Стефан Данаилов на стената пред Камерната зала на Пловдивския драматичен театър; паметник на Златю Бояджиев в Брезово.

Димитър Рашков участва в над 100 общи изложби и има 70 самостоятелни изложби в престижни художествени галерии в България, Австрия, Чехия, Германия, Франция и Гърция.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...