Новини от Пловдив » Регион » Три села се вдигат на протест заради тлеещото депо в Катуница
Важно Екология Пловдив Посоки Регион

Три села се вдигат на протест заради тлеещото депо в Катуница

Снимка: ПловдивПрес
  • Кметът на Садово обяви бедствено положение заради отровния пушек, който дишат хората вече втора седмица
  • Не издържаме вече, трябва някой да поеме отговорност за тази ситуация, избухна шефът на Общинския съвет на Садово Атанас Телчаров
  • Хората настояват или да започне спешно извозване на миризливите утайки, или държавата спешно да отпусне средства за рекултивация на целия терен на депото

 

Три села излизат на протест в събота заради пушеците и отровите, които дишат от тлеещото депо на ВиК край Катуница вече втора седмица. Край депото се стичат хора от Катуница, Ягодово и Крумово, възможно е да дойдат и пловдивчани от районите „Тракия“ и „Източен“, научи ПловдивПрес от организаторите.

Кметът на Община Садово Димитър Здравков, в чиито административни граници е депото, обяви днес частично бедствено положение, за да може да се работи по-бързо и оперативно за потушаването на подземния пожар.

„Не можем да сдържим хората, в събота излизат на протест, за да отстояват правото си на чист въздух и здраве“, заяви пред ПловдивПрес шефът на Общинсдкия съвет на Садово Атанас Телчаров. От задимяването от 28 ноември насам Катуница, Ягодово, Крумово и крайните източни квартали на Пловдив дишат вечер отрови от запаленото депо на ВиК Пловдив. Повечето затварят прозорците си, а много от местните са се изнесли по роднини в Пловдив или в други населени места, докато въздухът се изчисти.

Решението за бедственото положение беше оповестено от председателя на Общинския съвет Атанас Телчаров още на заседанието на Областния кризисен щаб днес. „Предупредих ги, че вечер като се прибираме, от дим пътят между Ягодово и Катуница не се вижда“, заяви пред репортер на ПловдивПрес Телчаров. Той настоява „В и К – Пловдив“ да предприеме необходимите действия за обезопасяване на депото. „Това дружество е стопанин на обекта, а досега мълчат по темата. Управителят ми обяснява, че пръскали с някакви колагени. А защо не са пръскали с пестициди, за да не никне трева?!“, възмутен е шефът на съветниците в Садово Атанас Телчаров.

Хората от Община Садово ще настояват за премахването на утайките и преносът им на друго място. Ако това не стане, ще искаме държавна инвестиция за рекултивация на терена“, заяви кметът Димитър Здравков.  Той подчерта, че районът се намира по поречието на река Чая и в зоната на „Натурао 2000“, кето противоречи на екодирективите на ЕС.

Както ПловдивПрес вече съобщи от днес започват дейности по изграждане на рампи чрез насипване на инертни материали, с които да се достигне до труднодостъпните части на депото за утайки край Катуница.  Допълнителната мярка се предприема, за да се подпомогне гасенето на  депото, като продължават и действията на пожарната за гасене на тлеещия в дълбочина пожар с изпомпване на вода от р. Чая. Това реши Областният кризисен щаб на свое заседание с участие на зам.-кмета на община Садово Петър Георгиев и на председателя на Общинския съвет на Садово Атанас Телчаров.

Заместник-директорът на РДВР-Пловдив комисар Димитър Събчев поиска да има ясно разписани отговорности по контрола на дейността на фирмата, защото съоръжението не е обикновено депо и там трябва да се работи изключително внимателно, за да няма риск за живота на хората.

За да бъдат използвани допълнителни ресурси за гасенето на пожара, на част от  територията на община Садово е обявено бедствено положение. С тази заповед ще се определи и отговорното лице за контрол по дейностите на частната фирма по изграждане на рампите от страна на общината.

Допълнителен контрол продължава да осъществява и ВиК-Пловдив, които са стопани на депото. Те извършват постоянни обходи по дигите, за да не се допусне пробив. Освен това осъществяват мониторинг на подпочвените води.

В сутрешните часове има отново задимяване, което е следствие от температурната инверсия, но във въздуха няма наличие на вредни вещества, показва анализа на РИОСВ-Пловдив, съобщи директорът на инспекцията Ивайло Йотков.

Остават в сила препоръчителните мерки от здравна инспекция за часовете с превишения на ФПЧ. Те засягат  хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца, които трябва да избягват в тези часове да излизат на открито – главно в пиковите часове, когато има допълнително замърсяване на въздуха от автомобилния трафика и отоплението с твърдо гориво.

Препоръката е да се следят данните от официалната интернет страница на  РИОСВ-Пловдив, които се обновяват на всеки час.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...