Новини от Пловдив » България » Църквата почита св. Нектарий, св. мчци Онисифор и Порфирий, преп. Матрона и Теоктиста
България Важно Православен календар

Църквата почита св. Нектарий, св. мчци Онисифор и Порфирий, преп. Матрона и Теоктиста

Православната църква почита днес паметта на свети Нектарий Егински, сети мъченици Онисифор и Порфирий и преподобни Матрона и Теоктиста.

Св. Нектарий е един от найпочитаните съвременни светители (т.е. епископи-светци). Признат за светец през 1961 г., почитта към него бързо се разпространила във всички православни църкви по цял свят.

Нектарий е роден на 1 октомври 1846 г. в град Силиврия (днес Силиври на тракийския бряг на Мраморно море, Турция) и бил кръстен Анастасий. Още на 14 години отишъл в Цариград да работи и да се изучи. На 20 години вече станал учител на остров Хиос.
Воден от стремежа си към духовен живот, станал монах с името Нектарий в един манастир на острова.

Когато завършил богословие в Атинския университет, бил приет в клира на Александрийската патриаршия, в Египет. Ръкоположили го за свещеник, а през 1889 г. бил избран и ръкоположен за епископ на Пентапол. Служел и проповядвал на народа, който се стичал в храмовете и жадно слушал духовните му слова. Накрая бил назначен за ректор на Атинската духовна семинария, където възпитавал бъдещите свещеници и епископи.

Основал женски манастир на остров Егина, южно от Атина. Написал много книги и слова с наставления. Упокоил се на 8 ноември 1920 г. в манастира „Света Троица“ на остров Егина, където се пазят мощите му.

Светите мъченици Онисифор и Порфирий живели при царуването на римския император Диоклетиан. По време на жестокото гонение, повдигнато от този цар срещу християните, те претърпели тежки мъчения заради вярата си в Христа и предали душите си на Бога.

Вярващите ги погребали тайно през нощта в село Панкеан. При техния гроб се извършили много чудеса и изцеления.

Когато от ІV век започнало да се разпространява пустинното подвижничество, много християнки тръгнали по този път и служили на Господа чрез самоотречение и чрез трудния подвиг на пустинножителството. Една от тях била и преп. Матрона. Тя понесла от мъжа си много гонения за своята ревност към вярата, се подвизавала много години в манастир и сама основала в Цариград женска обител. Като прекарала в иночество 75 години, тя умряла на 100 години, в 492 година.

Преп. Теоктиста, родом от остров Лесбос, постъпила в манастир на 17-годишна възраст. Разбойници разорили манастира, взели със себе си в Парос и монахините, мислейки да ги продадат като рабини. Теоктиста успяла да избяга и като дошла до едно пустинно място на остров Парос, там прекарала 35 години при един запустял храм. Случайно ловци дошли на това място и намерили отшелницата. По нейна молба един от ловците й донесъл св. Причастие. Тя се приобщила със св. Тайни и скоро след това спокойно предала душата си Богу в 881 година.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...