Изборът за председател на НС може ще блокира работата му. Председател се избира с обикновено мнозинство от 121 депутата или необходими са 61 депутата и се излъчва с решение на НС. Ако има балотаж, то се избира този, който има повече гласа. Това заяви в ефира на Нова телевизия конституционалистът проф. Пламен Киров.
Нали не предполагате, че в първото заседание ще участват 121 депутати, на него ще са 240, каза той. По думите му изборът на председател е избор на пръв между равни. „Видяхме, че може и лесно да се смени. Удължаването на заседанието е неправилно – губи се политическата енергия на групите, след като те бъдат формирани“, каза още той.
Проф. Киров заяви, че има вероятност част от изборите да бъдат обявени за незаконосъобразни. „Не знам какво е приложено като доказателство. Записите, които видях са повод да се направи проверка“, уточни още той и добави, че това е негово мнение.
„По улиците на София днес няма да има никакво насилие. Ще се съберат, ще си премерят силите и протестите, а основното ще е в НС“, смята той. „Може би работата на НС ще бъде блокирана, но надали това ще бъде поради новите правила, които го посочват като евентуален служебен премиер в последствие. Председателят на парламента е най-несполучливият служебен министър-председател. Първо защото това е ярка политическа фигура – най-вече от политическа партия, която най-вероятно участва в някакво вероятно коалиционно правителство. На следващото място той е кандидат в следващите парламентарни избори, защото е ярка политическа фигура. Тоест председателят на Народното събрание е сложен в „домовата книга“ на челно място, но той не е реален участник в тази поредица от длъжности, която може да излъчи министър-председател“, заяви професор Киров.
Той обясни и процедурата по избор на председателя на НС. „Избира се, както се гласуват законите, както се формира правителство – с обикновено мнозинство. При наличие на необходимия кворум от 121 народни представители“, подчерта той.