Галина ГЕОРГИЕВА
Физкултурен салон и STEAM LEGO център откриха днес в ОУ „Граф Николай Игнатиев“ в село Граф Игнатиево. Лентата прерязаха кметът на община „Марица“ Димитър Иванов, председателят на Общинския съвет Виолета Христодулова, кметът на селото Нестор Чочев и директорът на училището Даниела Петкова. Беше отслужен водосвет, а кметове на населени места от общините „Съединение“ и „Марица“, директори на училища, общински съветници, читалищни дейци и много родители присъстваха на събитието.
„Мечтата на поколения ученици, учители и родители се сбъдна, защото училището в Граф Игнатиево е построено през 1936 година и никога не е имало физкултурен салон. Досега часовете по физическо възпитание при лошо време се провеждаха в класните стаи. Днес е голям празник за ОУ „Граф Николай Игнатиев и можем да го впишем в летописната книга на училището. Избрахме символно датата 11 ноември, когато почитаме Свети Мина като покровител на семейството. Когато заедно училището и общината работим в екип, създаваме прекрасна образователна среда за децата „, каза за ПловдивПрес Даниела Петкова. Тя благодари на учителите и родителите също.
Четири години отнема на училищното ръководство и община „Марица“ да доведат до финал проекта. Физкултурният салон е построен на два етапа, като общата финансова стойност на проекта е 490 966 лева. Първата копка е направена на 15 септември 2020 година и обектът е трябвало да бъде завършен за три месеца. Изпълнителят се оказва некоректен и общината прекратява договора. След известно време е реализиран първия етап – построена е залата с 201 383 лева европейски средства по Програмата за развитие на селските райони чрез Държавен фонд „Земеделие“. Вторият етап е финансиран от община „Марица“ с 290 000 лева. Като за тази сума са направени съблекалните и санитарните възли.
Във физкултурния салон учениците могат да играят баскетбол, хандбал, футбол, волейбол. Интерактивните постелки „Action Mats“ са част от оборудването в залата. „Те предлагат възможност за децата да съчетаят физическата активност с ученето. От една страна изпълняват различни физически упражнения и развиват мускули на ръце, крака, гръб, а от друга – децата решават задачи по математика, български или английски език. Ние сме първи в Пловдивска област, които въвеждаме тази иновативна система“, сподели Даниела Петкова.
Второкласниците с класен ръководител Елена Богданова направиха демонстрация с интерактивните постелки и изпълниха безупречно „напътствията“ – да правят коремни преси и лицеви опори, или пък да въртят обръч. След това трябваше да вземат цифри от купчинка от другата страна и да започнат да измислят задачи със събиране и изваждане.
В училището беше открит и STEAM LEGO център, който се осъществява в партньорство с Центъра за творческо обучение. Финансирането е около 180 000 лева, като с парите по Плана за възстановяване и устойчивост освен STEAM LEGO център ОУ „Граф Николай Игнатиев“ успява да изгради 5 вместо 3 високотехнологични класни стаи. „Фокусът е върху лего роботиката. Идеята е да се развиват и социално-емоционалните умения, което е и нашата мисия като иновативно училище. Като участници в програмата „Училище за пример“ също работим за изграждането на социални умения и емоционална интелигентност“, обясни директорът на училището.
STEAM LEGO центърът е оборудван с Лего конструктори, 30 хромбука, 3D принтер, режещ плотер, очила за виртуална и добавена реалност, комплекти, които развиват социалните умения.
Четвъртокласниците и тяхната учителка Ана Панева направиха пред гостите демонстрация. Те трябваше да сглобят от конструктора автобус и да програмират как да се движи. Децата показаха, че могат да работят в екип и да взимат заедно решения. Гостите пък останаха възхитени от уменията на малчуганите.
Даниела Петкова сподели, че учениците са изключително щастливи от новите придобивки.
Преди три години в школото бяха открити нова сграда и STEM център по природни науки. Само преди месец училището беше оборудвано с нови чинове, върху които са изобразени ликовете на български автори и исторически личности. „Новата придобивка стана възможна благодарение на спечеления проект по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ към МОН. В кабинетите по хуманитарни науки преподаването ще е още по-качествено и интересно, ще се подобри ученето чрез преживяване, ще се фокусира вниманието на учениците върху постиженията на българските владетели и творци“, каза още Даниела Петкова.
/ПловдивПрес