Зам.-кметът по образованието Владимир Темелков вади от джоба си лични 50 000 лева за награда на проектантите, които се заемат да направят инженеринга на новите сгради на Математическата гимназия, СУ „Св. Патриарх Евтимий“ и училище „Княз Александър Първи“. Причина за нечуваната до момента ситуация е в яростната съпротива на Камарата на архитектите в България, откъдето се обявиха против „порочния“ според тях „способ инженеринг“.
От браншовата организация излязоха със забранително писмо към всички свои членове да не участват в обществените поръчки за изграждане на първите две училища. Обществената поръчкъ за третото все още не е обявена от общината. Ръководството на Камарата заплаши с изключване и отнемане на проектантска правоспособност за 1 година всеки, който не спази наложеното изискване.
Заедно с това архитектите вече са подали десетина жалби срещу обявените поръчки, жалят ги пред КЗК, ВАС и където е възможно. „Обществената поръчка за нова сграда на училище „Княз Александър Първи“ още не е обявена, но най-вероятно и тя ще бъде обжалвана“, смята зам.-кметът.
В отговор на това, през следващата седмица Община Пловдив също ще внесе жалби срещу Камарата на архитектите в България, адресирани до главния прокурор, Министерския съвет, ДАНС, НАП и други институции, съобщи още Темелков в присъстието на председателя на Камарата на строителите в Пловдив Пламен Иванов и директори на 5 пловдивски училища. „Жаленето на обществени поръчки за строителство на нови сгради на училища не е ли заплаха за националната сигурност, заплаха за българското образование“, попита зам.-кметът. И допълни, че ВАС вече се е произнесъл в полза на общината против жалбата на архитектите до КЗК за новите сгради на Математическата гимназия и СУ „Св. Патриарх Евтимий“. В понеделник пък се отварят офертите за строежа на МГ, каза още Темелков.
„Пред нас беше избора дали изберем процедура по инженеринг или по първо проектиране и после строителство. След направени много работни групи с главния инженер на общината достигнахме до заключението, че тръгнем ли по процедура по проектиране и след това по изпълнение ще ни отнема около 3 години. И поради тази причина избрахме процедурата по инженеринг, за да ги спестим години. Не предполагахме, че КАБ ще застане срещу нас, срещу нашите деца и срещу тези три училища“, коментира зам.-кметът.
Според запознати, проблемът на архитектите се изразява в едни два милиона лева, колкото би струвало проектирането на трите нови пловдивски училища, а прозцедурата по инженеринг не позволява тези средства да отидат при архитектурните бюра.
„За самия строител инженерингът не е най-удобната форма за работа. Поемането на такъв проект го лишава от всякаква отговорност и не може вече да го спре. Няма строител, който да си вкара таралеж в гащите и да избере слаб проект. Строителите участват в инженирингови поръчки, защото страшно много се раздроби архитектурната гилдия. Трябва да с отбележи, че всичките жилищни комплекси са форма на инженеринг“, каза от своя страна председателят на Камарата на строителите Пламен Иванов.
В забранителното писмо на архитектите пък е написано: „С този порочен модел „инженеринг“, Общините целят да се избегнат архитектурните конкурси, като с поръчката се избира директно строител, който има задачата да построи съответната сграда, по направен от него проект. Този модел на липса на конкуренция на проектантски решения, на избягване на архитектурните конкурси, е категорично неприемлив. Не веднъж, архитектурната ни гилдия, представлявана от ръководствата на КАБ и САБ, е изразявала позиция срещу т.нар. инженеринг.“