Животоспасяваща апаратура за миниинвазивна хирургия на гръден кош при най-малките получиха като дарение в Клиниката по детска хирургия на УМБАЛ „Свети Георги“. Важната техника е дарение и е на стойност около 100 000 евро.
„Не парите са важни, а детският живот. Преди време направихме много сложна операция на малко дете по традиционните методи и ситуацията беше много сложна. Ако тогава разполагахме с тази техника, пациентът щеше да се възстанови много по-бързо и лесно“, коментира значението на придобивката началникът на клиниката проф. д-р Пенка Стефанова.
„Като родител на две деца вярвам, че с това дарение хората често ще чуват най-желаните думи от лекарите тук: „Не се притеснявайте, всичко ще бъде наред!“, каза изпълнителният директор на една от фирмите дарители Веселин Каравасилев.
Най-сърдечна благодарност за дарения бронхоскоп и комплект отправи заместник-директорът ан УМБАЛ „Свети Георги“ проф. Иван Дечев. Той заяви, че техниката ще бъде използвана с най-голямо внимание и отговорност за лечение на децата.
„Доброто е заразно“, присъедини се към благодарностите и проф. Стефанова.
Георги Петков от Сдружение „Будител“ разказа как лекарите от Детската хирургия на УМБАЛ „Свети Георги“ са го вдъхновили със своя професионализъм и отдаденост да се включи в кампанията.
Важността и предимствата на новата апаратура изтъкна и известният хирург доц. Атанас Баташки. „Този апарат е един от златните стандарти за лечение на белодробни заболявания“, каза той.