Работниците на Volkswagen AG са готови да напуснат работните си места за втори път този месец, тъй като ръководството и синдикалните лидери започват четвърти кръг от преговори за болезнени съкращения в едноименната марка на автомобилния производител, предаде bloombergtv.
Така наречените предупредителни стачки увеличават натиска върху VW да излезе от патова ситуация с влиятелния профсъюз IG Metall по отношение на плана на ръководството за закриване на фабрики и съкращаване на хиляди работници, за да се направи производителят на автомобили конкурентоспособен.
Близо 100 000 работници напуснаха работните си места преди седмица, след като ръководството отхвърли предложение на профсъюза, което включваше намаляване на изплащаните дивиденти и съкращаване на някои бонуси. Ръководителят на работническия съвет Даниела Кавало заяви, че разговорите в понеделник „вероятно ще определят пътя напред: компромис или ескалация“.
Безизходицата и протестите са скъпи за VW, който се бори да се справи с по-високите оперативни разходи, спада в търсенето на електромобили и засилващата се конкуренция от страна на китайските производители на автомобили. Двучасовото спиране на производството на четири монтажни линии в основния завод на VW във Волфсбург ще означава между 400 и 600 по-малко автомобила за деня.
Корпоративната структура на VW дава на работниците силен глас при вземането на ключови решения, което затруднява ръководството да прокара болезнени съкращения на разходите. Представители на работниците заемат половината от местата в надзорния съвет на компанията, а родната провинция на VW – Долна Саксония – има още две места.
„Нито един завод не е в безопасност“, твърдят от синдиката на работещите във Фолксваген (VW), след като преди няколко месеца концернът обяви, че планира да затвори заводи в Германия и да съкрати десетки хиляди работни места.
„Управителният съвет иска да затвори поне три завода в Германия. Оттам твърдят, че не може да се мине без такива съкращения“, заяви лидерката на синдиката Даниела Кавало по време на информационно събитие за служителите на концерна във Волфсбург.
„Всички германски заводи на Фолксваген са засегнати от тези планове. Нито един от тях не е в безопасност“, предупреди Кавало. Във Фолксваген са заети около 120 000 души в Германия, като половината от тях работят във Волфсбург. Концернът има общо десет завода в Германия, шест от които са в провинция Долна Саксония, три в Саксония и един в Хесен. Според синдиката на работниците във Фолксваген особено застрашен е заводът в Оснабрюк.
Кавало обясни, че Управителният съвет на концерна планира масови съкращения, като цели отдели ще бъдат закрити или преместени в чужбина. По думите на Кавало застрашени са десетки хиляди работни места. От синдиката казват, че ръководството на концерна наскоро им е представило плановете си.
„Не участваме в спекулации относно поверителните разговори със синдикатите“, обясниха междувременно от концерна. Но добавиха, че Фолксваген се намира в „преломен момент от корпоративната си история“ и ситуацията е „сериозна“.
На първия кръг от преговорите през септември концернът отхвърли исканията за 7-процентно увеличение, като вместо това настоя за икономии, които според синдикатите биха могли да доведат до свиване на заплатите с до 18%.
Междувременно германското правителство призова Фолксваген да запази работните места. Според говорител на правителството в Берлин позицията на федералния канцлер Олаф Шолц е ясна – а именно, че „евентуални грешни управленски решения от миналото не бива да бъдат за сметка на служителите“. Целта е да се запазят и гарантират работните места, добави говорителят.