Във вчерашния ден стана ясно, че е арестуван и разпитан сътрудник на Асен Василев – Лъчезар Ставрев по делото срещу бившата директорка на Агенция „Митници“ Петя Банкова. Припомняме, че това съвпада с показанията на Банкова, според които именно Ставрев е бил човекът, който е „издавал устни разпореждания“ за назначения.
Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев донесе заповедта за задържане в студиото на „Тази сутрин“ по bTV и обясни, че това е „един голям фарс и опит за намеса на Сарафов в политиката, както и опит да прикрие всички неща за финанси, които неговото семейство е получавало от различни фирми, докато е бил главен прокурор“.
„Обвинението срещу Лъчезар Ставрев – че е издавал разпореждания, които шефката на Митниците да изпълнява, е все едно парламентарният секретар да заповядва на председателя на парламента и той да изпълнява разпорежданията му“, каза той в ефира на bTV.
И обясни, че към момента Ставрев работи като негов нещатен сътрудник – не получава никаква заплата от парламента, а само от партията.
„Лъчезар Ставрев беше съветник в моя кабинет от 2022 година още. Сега той е мой нещатен сътрудник – не получава никаква заплата до парламента. Това, което сега основно прави, е да организира програмата ми, заедно с Жана Токова, и да ми помага с транспорта“, каза Василев.
„В показанията на Петя Банкова пишеше, че министерствата на транспорта и финансите били правели поръчката за медицинските хеликоптери. Поръчката за тях се прави от здравното министерство по времето на Гълъб Донев, така че в тези показания има пълни глупости“, допълни той.
И заяви, че ще даде имунитета си, ако му бъде поискан:
„Аз нямам от какво да се страхувам. Според мен чакат да изберат удобен политически момент. Виждате, че искания за имунитети, изтичания на показания – всичко това става в много внимателно подбрани политически моменти, което означава, че прокуратурата се използва като политически играч на терена, а не като това, което трябва да прави – да разследва.“
Василев коментира и ареста на Бойко Борисов от 2022 година. „Доколкото знам това си беше акция на МВР, моята роля в това е никаква. Ролята на Кирил Петков от това, което аз знам, е че той е дал показания, не инструкции. Аз си бях в Министерството на финансите и като целия български народ – и ние празнувахме“, каза той.
„След това прокуратурата и г-н Гешев това дело го смачкаха и го хвърлиха в небитието. Година по-късно, когато столът на г-н Гешев се разклати, той се сети за делото „Барселона“ и поиска имунитета на г-н Борисов“, уточни Всилев.
На въпрос дали отчита грешки при ареста на Борисов, който съдът определи като незаконен, той каза:
„Има си МВР, има си процедури, те си се следват и предстои да се види в съда дали процедурите са следвани правилно и дали някъде има превишение на правомощия. Аз не мисля, че има.“
И обяви, че досега не е намирал необходимост да се извини на Борисов и колегите му и не възнамерява да го направи.