Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти. Това заяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков на брифинг за приемането на България в Шенген и по суша.
„Пълноправното ни приемане в Шенген е историческа дата – 12 декември 2024 г. – за българите, за българския бизнес, за правителството, за колегите от МВР. Отпадането на контрола по сухопътните граници на ЕС е абсолютно заслужено, защото постигнахме много резултати в противодействието на мигрантския натиск. Успяхме да го свалим до 70%. Във вътрешността на страната са 46% по-малко задържаните, съпоставимо с 2023 г.“
Приемането на България в шенгенското пространство е резултат от усилията на много служби, както и от повишения административен капацитет на „Гранична полиция“, смята Илков.
„Допълнителното оборудване с високопроходими автомобили и всичката онази техника, която е необходима за наблюдаване на българо-турската граница. Неутрализирането на организираните престъпни групи, които оказваха сериозно влияние на средата за сигурност е също постоянна дейност и действията ни за противодействие са изключително ефективни.“
Контролът на българо-румънската граница няма да затрудни движението, увери вътрешният министър.
„Ще възстановим контрола на българо-румънската граница за 6 месеца, за да наблюдаваме средата за сигурност за евентуално изменение в нея. Автомобилите и лицата, които ще бъдат проверявани, няма да оказват влияние на транспортния трафик, може само да има ситуации за това, че на „Дунав мост“ има ремонтни дейности и заради това може да има затруднение в движението.“
Илков подчерта, че контролът по българо-румънската граница ще се извършва на случаен принцип, с анализ и оценка на риска, така че да не се пречи на трафика.
От 2 януари се очаква да заработи съвместен контингент между България, Румъния, Унгария, Австрия и Гърция, който да си сътрудничи съвместно с Фронтекс за опазване на българо-турската граница, съобщи още министърът. По думите му от Румъния са заявили, че ще участват 40 полицейски служители, от Австрия – 15, Унгария – 30, останалите полицейски служители ще са от България.
„От Гърция също има заявка за участие в контингента. Целта му е допълнително да се повиши сигурността на българо-турската граница“, подчерта министър Илков.
Той обясни, че граничните служители, чиито ангажименти ще отпаднат заради приемането на България и в сухопътния Шенген ще бъдат насочени към българо-турската граница.
„Част от служителите на граничните пунктове ще останат, ще имаме отговорности по зелената граница и нейната охрана. Една част от служителите, на които ще им отпаднат ангажиментите, ще бъдат насочени към другите горещи точки – на българо-турската граница.“
Атанас Илков се завърна от посещението си в Брюксел късно снощи. На летището той слезе с табела, на която пишеше „Шенген“.
Страната ни официално беше приета в безвизовото пространство и по суша. По думите на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен членството на България и Румъния допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма.
Вътрешният министър напомни, че в следващите 6 месеца ще продължи граничният контрол с Румъния, но той ще бъде на случаен принцип.