Новини от Пловдив » Важно » Кметът Костадин Димитров: Пловдив е лидер в страната по внедряване на иновации в образованието
Важно Градът Образование Общество Пловдив

Кметът Костадин Димитров: Пловдив е лидер в страната по внедряване на иновации в образованието

Галина ГЕОРГИЕВА

„Пловдив е лидер в страната по внедряване на иновации в образованието. В последните години обновихме десетки учебни заведения, защото нашите деца и учители заслужават съвременна и модерна образователна среда. ГЕРБ ясно показа по време на своето управление, че образованието и иновациите са една от приоритетите теми. Полагаме  много усилия в Пловдив за издигането в пиедестал на образованието. Още докато Бойко Борисов  беше премиер започна увеличението на учителските заплати и това направи професията желана от млади хора. В момента има прилив на желаещи да работят в сферата на образованието. Това заяви кметът Костадин Димитров на конференция “Образование и иновации – формулата на растежа”. Форумът се провежда в хотел “DoubleTree by Hilton”  в  Пловдив и в него се включват водещи специалисти в сферата на образованието и ИТ технологиите.

Както вече ПловдивПрес съобщи специален гост на конференцията е българският еврокомисар Екатерина Захариева. Форумът беше открит от председателя на Сдружение “Граждани за европейско развитие на България” Йорданка Фандъкова и ръководителя на Бюрото на фондация “Конрад Аденауер” за България Норберт Бекан-Диркес.

Като домакин кметът Костадин Димитров посрещна гостите и ги поздрави с „Добре дошли“. Той подчерта, че Пловдив е  предизвикателен за иновации и образование. “ Градът ни е втори университетски център в България, имаме 8 университета, в които се обучават 35000 студенти, от които 10% са чужестранни. В пловдивските училища се обучават 55 000 ученици, на които преподават 5000 учители, а  1500 души подпомагат образованието. Общината има ангажимент да осигури базата, за да може учители и ученици да провеждат учебния процес в иновативна и модерна среда. Още като кмет на „Тракия“ поех ангажимент да построим нова сграда на Математическата гимназия. Тя  съвместява една сграда с ОУ „Драган Манчов“ и учениците учат на двусменен режим. Това създава трудности за нашите таланти в сферата на математиката, които постигат изключителни успехи – на олимпиади заемат първи места заедно с Китай и Индия. С постиженията на нашите малки математици се гордеем“, похвали се кметът на Пловдив. Той припомни, че има определен терен за нова сграда на Математическата. Общината привлече 33 ,5 млн.лв. за образователна инфраструктура в рамките на Програмата на МОН. Три учебни заведения, две детски ясли и пристройки на други две детски ясли са одобрени за финансиране. Той изброи учебните заведения, които ще бъдат изцяло реновирани – изграждането на чаканата от десетилетия нова сграда на Математическата гимназия, на нови корпуси на СУ „Свети Патриарх Евтимий“ и на ОУ „Княз Александър Първи“, както и довършване на ремонта на ХГ „Св. св. Кирил и Методий“ и др.

Допълни, че са обновени детските градини в Пловдив, а само преди дни беше даден старт на изграждането на нова детска градина в район „Южен“ до ОУ „Стоян Михайловски“. „Успяхме да открием ДГ „Червената шапчица“ в район „Тракия“, ДГ „Зорница“ в район „Южен“, ДГ „Каменица“ в район „Централен““, изброи Костадин Димитров.

Той акцентира и на дуалното образование, като изтъкна, че над 60 компании инвестират в 7 професионални гимназии. Кметът обясни, че Пловдив е лидер и в дигитализацията в сферата на образованието. Към момента в Пловдив функционират 7 STEM центъра в училища, а в процес на изграждане са 33, отбеляза Костадин Димитров. И припомни, че Община Пловдив има специална програма за подкрепа на талантливите ученици, чрез която насърчава изявени деца в сферата на науката, спорта и изкуството.

Пловдив разполага и с уникален Център за подкрепа и личностно развитие – Общински детски комплекс, в който над 3 500 пловдивски деца и ученици на възраст до 18 години развиват своите умения и творчески способности в различни направления. Гордеем се с нашите ученици, с децата на Пловдив, подчерта кметът Костадин Димитров.

В залата бяха пловдивските депутати от ГЕРБ Георги Георгиев, Даниела Дженева, Красимир Терзиев, Фиданка Кацарева, районните кметове на „Южен“ Атанас Кунчев, на „Източен“ Емил Русинов, на „Централен“ Георги Стаменов и на „Тракия“  Георги Гатев, учители от различни училища и детски градини  в Пловдив. Сред лекторите на форума  са председателят на Българската асоциация на софтуерните компании Доброслав Димитров, зам.-кметът на Пловдив по дигитализация и образование Владимир Темелков и народният представител от ГЕРБ-СДС Красимир Вълчев.

„Всички знаем, че Пловдив е модел, пример за образованието. Прав сте, че от 2017 година започаха да се увеличават учителските заплати. Инвестициите в базата са факт. Остана най-трудното – да направим образованието модерно, а това може да стане само с диалога между училището и бизнеса на местно и национално ниво“, коментира председателят на Сдружение “Граждани за европейско развитие на България” Йорданка Фандъкова.

„Радваме се, че сме тук в този прекрасен град. Благодаря на кмета Костадин Димитров и на всички вас, че сте тук“, каза в началото Фандъкова. По думите й образованието е ключова тема още от създаването на Сдружение “Граждани за европейско развитие на България” още през 2006-2007 година. „Тогава заедно подготвихме нашата програма, която години наред реализираме. Най-важен е бил диалогът с учители, преподаватели, учени, представители на бизнеса, младите хора и институциите. През изминалите години утвърдихме образованието като стратегически национален приоритет, но пред нас стоят и много предизвикателства – най-вече да направим така, че образованието да бъде адекватно на нашето бързо и развиващо се време, време на технологи и изкуствен интелект. Щастливи сме, че в Пловдив днес на нашата конференция присъства новият български еврокомисар г-жа Екатерина Захариева. Тя получи най-важния ресорс в Европейската комисия –  „Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации“. Този сектор може да предвижи обществото ни напред и да ни помогне да инвестираме в младите хора, в талантите на България“, каза Йорданка Фанкъдова. Тя благодари и на ръководителя на Бюрото на фондация “Конрад Аденауер” за България Норберт Бекан-Диркес за подкрепата. Специални благодарности отправи към кмета на Пловдив Костадин Димитров и неговия екип за организацията и гостоприемството на форума.

Фандъкова припомни, че с новия закон за образованието през 2016 година са дали свобода на училищата да реализират мечтите си в т.нар. иновативни училища. В България има над 100 иновитавни училища. По думите й целта е на базата на новите модели, които училищата създават,  да стартира промяната в учебното съдържание и програма. „За да може във всяко училище в страната образованието да влезе в 21 век , в технологичното време и децата да имат повече възможности да работят, не само да усвояват знания, а да придобиват умения. Образованието има две ключови задачи – да подготви младите хора за живота и пазара на труда, втората –  да формира нагласи и да ги прави добри хора. И двете задачи са трудни, но с общи усилия и със следване на моделите, които се създават в училища и университети, можем да се справим“, увери тя.

Какво каза българският еврокомисар Екатерина Захариева на конференцията в Пловдив – четете след малко 

Още новини по темата

Захариева: Депутатите у нас да вземат пример от Европарламента при съставяне на правителство

Захариева: Пловдив има данните да стане иновативен център

Екатерина Захариева и кметът Костадин Димитров откриват форум за образованието в Пловдив

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...