Krassi
Новини от Пловдив » Важно » Дружеството на пловдивските художници откри изложба и връчи награди за съвременна графика
Важно Галерии Градът Култура Община Пловдив Пловдив Важно

Дружеството на пловдивските художници откри изложба и връчи награди за съвременна графика

Дружеството на пловдивските художници откри снощи второто издание на изложбата „Съвременна графика“. В присъствието на многобройна публика от художници, зрители и ценители на изкуството, медии, представители на Община Пловдив, изложбата откри новият председател на ДПХ – Панайот Панайотов, заедно с Ирина Гърдева – секретар на ДПХ и организатор на проекта и двамата куратори на тазгодишното издание – Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Сред гостите на събитието бе и заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов.

„Щастлив съм да присъствам на това откриване и да видя толкова много разнообразни и прекрасни графични творби. Още повече, тази вечер съм тук с радостното чувство за изпълнено обещание. След успеха на изложбата миналата година, в която участваха както утвърдени имена в областта на графиката, така и млади автори, обещах подкрепа от общината, за да може това да стане ежегодно събитие. И това вече е факт! Използвам възможността да поздравя новото ръководство на Дружеството и да им пожелая успешна и ползотворна работа и още много прекрасни изложби. На добър час на изложбата“, каза в приветствието си заместник-кметът Пламен Панов.

Изложбата тази година е с награден фонд, като номинациите и носителите на наградите бяха определени от тричленно жури от доказани професионалисти в областта на графиката – Мъгърдич Касапян, Румен Нечев и Христо Жеков.

Номинации получиха творците Димитрина Дойчинова, Димитър Апостолов, Марио Базел и Васил Тенев. С награди от изложбата бяха удостоени: I-ва награда – Крикор Касапян, II-ра награда – Борис Стоилов и III-та награда – Цветан Стоилков.

„Форматът на организация на събитието чрез отворена покана за участие, отправена към художниците – графици ни даде възможност да привлечем голям брой творци, които работят в това елитарно и специфично със своите изразни средства изкуство. По този начин освен мотивирането за участие на познатите ни автори, бяха привлечени и неизвестни за нас до момента колеги. Вярваме, че събитието представлява интерес не само за публиката и художниците, а и от изкуствоведска гледна точка. Изящните изкуства по своя характер са елитарни, целта на създаването им е желанието на художникът да се изрази чрез своето творение. Те не създават обекти за употреба, приложение, обслужване на външна цел. Те са създаден с пластични средства израз на  автентичното авторското присъствие. Графиката е елитарно изкуство, което изисква ниво на професионална подготовка, специфичен процес на създаване на творбата, условност и експресия на изразните средства. Произведенията в изложбата са създадени в тишината на ателието, когато авторът е сам със своя графичен лист. Създаването и възприемането на произведения от областта на изящната графика изисква ниво в културно отношение, елитарността на вкуса и широка обща култура. Изграждането на тези умения е процес, който е жив и динамичен – той продължава през целия живот и на художника, и на зрителя. Всичко се изгражда чрез гледане и възприемане, и тези, за които изкуството е станало отворена врата към територията на духа, получават великата награда на силна опора в себе си. Тази опора позволява човек да съхрани ценността на своята личност. И да желае отново и отново да създава и да възприема и търси изкуство. През годините на развитието на графиката  в Пловдив има различни периоди: силен възход до определено време, великолепни творби на отминали поколения.  След това – на отлив на творци и публика от нея, до някъде загуба на връзката с предходното. За радост, в последно време, отново се наблюдава засилено желание да се създава и възприема“, сподели Ирина Гърдева, организатор на проекта.

Предстои и издаване на каталог с експозицията. Екземпляри от него ще бъдат предоставени на НБ „Иван Вазов“, АМТИИ Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски“ /Катедра „Естетическо възпитание“/, НХГ„Цанко Лавренов“, НГСЕИ – Пловдив.

Проектът „Съвременна графика“ се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 година. Изложбата ще продължи до 04.03.2025 г.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...