Krassi
Новини от Пловдив » Бизнес » Война на пазара за имоти, размахват петиция срещу създаване на Камара на брокерите
Бизнес България Важно Имоти Мнения

Война на пазара за имоти, размахват петиция срещу създаване на Камара на брокерите

пловдив имоти
пловдив имоти
  • Брокери на недвижими имоти от цялата страна са против законопроект, предвиждащ създаване на частна Камара на брокерите. Опасяват се от монополизиране на бранш „Недвижими имоти“ и унищожаване на малкия и среден бизнес в сектора
  • Внесена е Петиция в Народното събрание и становище срещу проектозакона на ИТН, който е заплаха за честната конкуренция и свободния пазар

Национално сдружение брокери на имоти внесе Петиция в Народното събрание срещу законопроект за посредническата дейност при сделки с недвижими имоти, предвиждащ създаване на частна Камара на брокерите. Това е третият пореден опит за „прокарване“ на един и същи законопроект, съставен от група лица с цел ограничаване на достъпа до професията „Брокер недвижими имоти“ и извличане на лична финансова изгода посредством Камара на брокерите. От 15 години същите лица неуспешно се домогват да „приватизират“ бранш недвижими имоти и да контролират посредническата дейност в България. Петицията е подписана до този момент от 427 брокери от цялата страна.

Законопроектът за Камарата на брокерите е съставен от ЮЛНЦ в частна полза Национално сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ), съставляващи едва 6 % от действащите над 5 000 агенции за недвижими имоти в България (по данни от Търговския регистър в Сдружението членуват 337 членове). Според брокери от цялата страна и съгласно решение №454 от 25. 04. 2024 г. на Комисия за защита на конкуренцията, законопроектът за Камарата, внесен от ПП ИТН, противоречи на Закона за защита на конкуренцията, тъй като предвижда чрез силата на закона и различни мерки, задължения, такси и проверки да се ограничи конкуренцията в бранш недвижими имоти. Резултатът от приемане на този законопроект ще рефлектира върху малките и средни агенции, които ще бъдат изправени пред алтернативата да обяват фалит или да заработят „под шапката“ на няколко по-големи агенции. Подобен сценарий беше разигран успешно в сектор оценки на недвижими имоти посредством Закона за независимите оценители.

Петицията може да се види тук:

ДА СПРЕМ ОПИТИТЕ ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ И МОНОПОЛ НА БРАНШ „НЕДВИЖИМИ ИМОТИ“ ОТ ГРУПА ЛИЦА      – Peticiq.com

С какво брокерите, подписали Петицията, не са съгласни?

Оспорваният законопроект предвижда да се създаде Камара на брокерите, която да се учреди на учредително събрание от около 0,5 % от всички брокери в България. Предвижда още държавата да отстъпи на Камарата изключителни права (монопол) да издава удостоверения за правоспособност на брокерите в България; да провежда задължителни периодични обучения на брокерите в България; да одобрява програмите за обучения на брокери, осъществявани в други обучаващи организации, въпреки че те са лицензирани от Министерството на образованието и науката; да провежда изпити, да издава свидетелства за професионална квалификация на брокерите в страната и още монополни права. Законопроектът предвижда тази частна структура да събира различни такси – встъпителни вноски за членство, членски внос, такси за вписване в регистър на брокерите, такси за издаване и преиздаване на удостоверения за правоспособност, за обучения, за изпити, глоби и други такси, чиито размери да бъдат определени от органи на камара. Така чрез камара на брокерите ще могат да се извличат огромни печалби за сметка на останалите заети в бранша – над 30 000 брокери.

Създаването на подобна монополна структура камара на брокери е в противоречие с практиката в Европейския съюз – в страните от ЕС основен регулатор е Държавата. В някои страни съществува смесена система – държавна и браншова регламентация. В нито една държава от Европейския съюз, обаче, няма изцяло браншово или частно регулиране на сектора.

Брокерите на недвижими имоти също така не са съгласни професията „Брокер недвижими имоти“ да бъде включена в Списъка на регулираните професии (https://nacid.bg/bg/professio/ ). Кои професии са регулирани сочи разпоредбата на §1 от Допълнителни разпоредби на Закона за признаване на професионалните квалификации (§1 ДР ЗПК). А това са професии с голяма обществена значимост, които имат съществено значение за живота и здравето на хората и за достъп до които се изисква специална правоспособност. Така например професията адвокат е регламентирана със Закона за адвокатурата „регулирана професия“ по смисъла на §1 от ДР на ЗПК. За да се упражнява тя, обаче, освен изискване за висше юридическо образование, законът изисква кандидатите да притежават и удостоверение за правоспособност, което се издава от Министерство на правосъдието след успешно полагане на изпит. Третото условие е успешно полагане на адвокатски изпит пред Висшия адвокатски съвет, едва след което лицето придобива право да работи като адвокат. Приложена към професията брокер, предлаганата в проектозакона формула би изглеждала така: желаещите да работят като брокери недвижими имоти, в това число лица с образователна степен „магистър“, следва да се явят на държавен изпит пред брокерите от изпитната комисия към Камарата, когато и ако последната организира такива изпити, и ако издържат изпита да им се издаде свидетелство за професионална квалификация „брокер“. След което, повторно, следва да искат от Камарата да им издаде и удостоверение за правоспособност и на трето място – да искат от своите конкуренти от камарата да им разрешат да се впишат в регистъра на брокерите. Едва след реализиране на всички тези стъпки и положителен резултат, след заплащане на такси, определени по субективна преценка на конкурентите от камарата, кандидатът може да започне работа като брокер.

Брокерите, подписали петицията, считат че не са налице законовите изисквания (§1 от ДР на ЗПК) за включване на професията брокер в Списъка на регулираните професии. Авторите на законопроекта целят елиминиране на голяма част от конкурентните агенции и брокери, като запазят за себе си и своето обкръжение правото да работят като посредници, а от останалите посредници в страната да извличат финансова изгода под формата на такси и глоби. Затова с оспорвания законопроект се опитват да създадат трудно преодолими пречки на „входа“, като искат да създадат една излишна структура камара на брокери, при което едни конкуренти да разрешават и да лишават от право на труд други свои конкуренти. Цели се ограничаване достъпа до професията чрез въвеждане на изпити, при което едни конкуренти да изпитват други конкуренти и да издават или откажат издаването на свидетелства за професионална квалификация, удостоверения за правоспособност и вписване в частен регистър. Всичко това срещу прекомерни такси.

Какво предлага Национално сдружение брокери на имоти?

От Национално сдружение брокери на имоти споделят необходимостта от законова регламентация на посредническата дейност при сделки с недвижими имоти. Предлагат алтернативен проект на Закон за посредниците при сделки с недвижими имоти, със следното съдържание:

1. Създаване на публичен държавен регистър, в който да са вписани всички агенции и брокери, да е включена информация за образованието, за професионалната квалификация и опит на всеки брокер, за наложени санкции на брокера по жалби на клиенти, както и данните по т.2.

2. Въвеждане на задължения за брокерите да участват в задължителни обучения за повишаване на квалификацията в свободно избрана, лицензирана от държавата обучаваща организация, а не само в камара.

3. Въвеждане на задължения за брокерите да спазват етични правила и норми, фиксирани в закона, а не в етичен кодекс; санкциите за неизпълнение да се налагат от съдилищата, а не от брокери -конкуренти от етична комисия към камара.

4. Контрол от съдилищата на България, а не от дисциплинарен съд към камара.

От Национално сдружение брокери на имоти (НСБИ) и брокерите, подписали петицията, считат, че изброените разпоредби са напълно достатъчни за регламентиране на пазара на недвижими имоти, елиминиране на сивия сектор, увеличаване събираемостта на дължимите данъци и създаване сигурност за клиентите. Предлаганата от НСБИ законова регламентация е съобразена с националното законодателство и с европейското право. Макар и някои от разпоредбите (от 1 до 4) да имат ограничителен характер, що се отнася до въвеждания регистрационен режим и участие на брокерите в задължителни периодични обучения за постоянно повишаване на квалификацията им, то тези разпоредби се въвеждат с цел осигуряване на ефективни и професионални средства за защита на потребителите. Именно подобни правила са необходими за обществения интерес, пропорционални и оправдани за добрата практика на професията „брокер недвижими имоти“.

ПИМК БИЛД

Коментари

Коментари

PIMK BUILD
БРАДЪРС СЕКЮРИТИ ГРУП
38-Истории-за-началото-на-планинарството-в-България

Архив по дни

Архив по седмици

Архив по месеци

Архив по години

Категории

Времето

Дондукова или Вазова да се казва градската градина зад Природонаучния музей, обновена с близо 5 млн. лева?

  • Вазова градина е най-правилното наименование. Иван Вазов е живял на съседната улица, тук е написал едни от най-забележителните си произведения. Хората са се стичали под балкона, за да го приветстват 37%
  • Както я знаят пловдивчани от създаването ѝ – Дондукавата градина. Хората са я кръстили така, защото е създадена по време на привременното управление и по препоръка на княз Александър Дондуков-Корсаков 30%
  • Не ме интересува. Нека си остане както досега без официално име – Градската градина 18%
  • Референдум. Това е най-справедливото решение. 8%
  • Капитан Бураго – Освободителя на Пловдив. Неговият паметник също е в тази градина и всяка година Пловдив му отдава почит на 16 януари, когато Бураго с отряд драгуни форсира Марица и освобождава града. 7%

Начална дата: 24.04.2024 @ 19:09 | Крайна дата: 24.05.2024 @ 19:09

Зареждане ... Зареждане ...